Kredi

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi! Yüzbinlerce vatandaşın merakla beklediği, Kredi kartı borçları için Ziraat Bankası tarafından sunulan Birleştiren ihtiyaç kredisi ile ilgili detaylar netleşmeye başladı..

Ziraat Bankası tarafından sunulan, Kredi kartı borçlarını yapılandırma kredisi için şartlar belli olmaya başladı! Ziraat Bankası yetkililerinden alınan bilgilere göre, Bankalara kredi kartı borcu olan müşterilerin sistem üzerinden güncel borçları görüntülenerek, Müşterilere nakit ödeme yapmadan bankalar arası borç kapatma işlemi yapılacağını belirttiler.

Ayrıca kredi modelinin bir tüketici kredisi alternatifi olmadığını belirterek, Ödeme güçlüğü çeken kredi kartı müşterilerinin borçları Ziraat Bankası Birleştiren ihtiyaç kredisi adı altında, uygun faiz oranları ve vadelerde yapılandırarak vatandaşın ödeme yapabilmesine olanak sağlanması amaçlanmaktadır.

Konu ile ilgili, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun da (BDDK) Ziraat Bankası kredi modeli ile ilgili ayrıca genel olarak bir düzenleme hazırlığı yaptığı belirtildi.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi

Birleştiren İhtiyaç Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası tarafından kullandırılacak olan birleştiren kredi, Bankalara kredi kartı borcu olan bireysel nitelikteki tüm müşterilerin uygun faiz oranları ve vadelerde borçlarını yapılandırarak ödeme yapılmasını amaçlayan bir kredidir.

Krediden Kimler Faydalanabilir?

 • Kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyen kişilerin kart borcunun asgari tutarını ödemiş olması ve geciken borçlarının takibe aktarılmamış olması gerekmektedir.
 • Kredi kartı borçlarını kapatmak için kişinin bir gelirinin olması gerekiyor. Bankanın kredi kullandırım şartlarına göre değişmekle birlikte, Banka kredi uygunluğu noktasında kendi şartlarına göre insiyatif kullanacaktır. Ancak çıkan kararnameye istinaden kurallar konusunda esnek davranabileceği düşünülüyor.
 • Krediye başvuran kişinin birden fazla kredi kartı varsa ve bir tanesinin asgari ödemesi yapılmış, diğerinin yapılmamış ise her iki kart birden yapılandırma kapsamına girecektir.
 • Bireysel nitelikte olan müşterileri kapsamakta olup, Kobi, Ticari gibi diğer segmentte bulunan müşterileri kapsamamaktadır.
İlginizi Çekebilir!  Bankaların EFT ve Havale Saatleri

Krediden Kimler Faydalanamıyor?

 • Kredi kartı borcunun asgarisi ödenmemiş kişiler
 • Kredi kartı borcu 90 gün süre ile ödenmemiş olan ve takibe aktarılan borçlular yapılandırmadan faydalanamıyor. Konu ile ilgili detaylı bilgi için sitemizde daha önce yayınlanan idari takip ve kanuni takip nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Faiz Oranları ve Vadeler Nedir?

Bankaların kredi kartı müşterilerine uyguladığı güncel gecikme faiz oranı %2.75‘dir. Ziraat Bankası tarafından kredi kartı borçları için kullandırılacak birleştiren ihtiyaç kredisi faiz oranı;

 • 24 aya kadar faiz oranı %1.10
 • 24-48 aya kadar faiz oranı %1.20 olarak belirlenmiştir.
Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi! FinansDünyam.Com
Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi! FinansDünyam.Com

Güncel Faiz Oranları İle Arasındaki Fark Nedir?

 • 10.000 TL olan kredi kartı borcu 24 ay ödenmezse yüzde 2.75’lik faiz oranı üzerinden hesaplandığında 21.798 TL’ye çıkıyor. Ziraat Bankası’ndan birleştiren ihtiyaç kredisinin kullanılması halinde 24 ay % 1.10’luk faiz oranı üzerinden aylık taksit 489 TL olacak ve dönem sonunda ödenecek toplam tutar 11.733 TL olacaktır.
 • 10.000 TL olan kredi kartı borcu 60 ay % 1.20’luk faiz oranı üzerinden aylık taksit 250 TL olacak ve dönem sonunda 15.000 TL olarak ödenecektir.

Hangi Tarihe Kadar Olan Kredi Kartı Borçlarını Kapsıyor?

Birleştiren İhtiyaç Kredisinden faydalanabilmek için 31 Aralık 2018’e kadar olan borçlarınızı kapsamaktadır.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi Limiti Nedir?

Kredi kartı borçları için belirlenen herhangi bir limit sınırı bulunmuyor. Ancak kredi kartı borçlarının toplamı 30.000 TL olan kişinin, belgeleyebileceği hiç bir geliri yoksa, Banka kredi komitesi tarafından krediyi ödeyip ödeyemeyeceğini düşünerek buna göre karar verecektir.

Başvurular Nereye ve Nasıl Yapılacak?

 1. Kredi kartı borç kapatma kredisi olan Birleştiren ihtiyaç kredisine Ziraat Bankasının tüm şubelerinden başvurabilirsiniz. Şubeye giderken yanınızda kimlik belgeniz, çalışanlar için maaş bordrosu, emekliler için e-devlet şifresi yeterli olmaktadır. Kredi kartı borçlarınızın toplam tutarı gelir durumunuza uygun değilse banka gerek gördüğü durumda sizden ek gelir belgesi veya kefil talep edebilir.
 2. Borçlarını ödeyeceğiniz kredi kartlarının yanınızda olmasına gerek yok, Banka sistem üzerinden diğer bankalardaki kredi kartı borçlarınızı görebiliyor ve buna göre tutar belirleniyor. Kredi limitine ve müşteri durumuna göre Genel Müdürlük onayı gerekebilir.
 3. Birleştiren ihtiyaç kredisi tutarı Ziraat Bankası tarafından borçlu olduğunuz bankalara kredi kartı borç kapama açıklaması ile gönderilerek kredi kartı borçlarınızın ödenmesi sağlanıyor.
 4. Daha sonra borçlarınızın ödendiğine dair kapama yazısını yapılandırma kredisine başvurduğunuz Ziraat Bankası şubesine teslim etmeniz gerekiyor.
 5. Tüm işlemler bittikten sonra eski borçlu olduğunuz kredi kartları için iptal talebi başlatılıyor.
 6. Ziraat Bankası uygun gördüğü müşterilere kendi kredi kartını sunabiliyor.

  Sonuç olarak borçlu olduğunuz bankalara Ziraat Bankası tarafından borçlarınız kadar para gönderilerek o bankalarla olan borç münasebetiniz sonlandırılarak Ziraat Bankasına uygun faiz oranı ve vadeler ile borçlarınızın yapılandırılma işlemi yapılıyor.

İlginizi Çekebilir!  Kredi Borcu Olanlara Kredi Çıkar Mı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu