Yemek Pişirmek İçin En İyi 10 Sağlıklı Bitki ve Baharat

Eski zaman da insanlar, şifalı otlar ve baharları günlük yaşamlarında ilaç, kozmetik ve hatta yemek için düzenli bir şekilde kullandı, ve binlerce yıl sonra bilim, bu bitkisel bitkilerin sağlığa faydaları konusunda, haklı olduklarını kanıtlamaktadır. Şimdi bu bitkisel bitkiler veya tohumları, hem tadı arttıran hem de sağlığa iyi gelen yemklerin pişirilmesinde kullanılmaktadır.

Yemek Pişirmek İçin Sağlıklı Otlar ve Baharatlar

Burada yemek pişirmek için en iyi 10 sağlıklı bitki ve baharatı paylaşacağız, bir çoğunuz biliyorsunuzdur mutlaka, ancak faydalarını hiç duydunuz mu ?

Ada Çayı

Adaçayı, hafızayı, düşünme becerilerini, enerji seviyelerini ve genel yaşam kalitesini iyileştirdiği gösterilen şifalı otlar, vitaminler ve minerallerin eşsiz bir kombinasyonudur. Adaçayı, düşüncelerin ve hafızanın netliğini destekler. Ve gün boyunca zihinsel yorgunluğu azaltmaya ve enerjiyi geri kazanmaya yardımcı olabilir.

Nane

Güçlü, baharatlı-tatlı aromasıyla nane yaprakları çaylara, smoothie’lere ve losyonlara harika bir katkı sağlar. Doğrudan cilde uygulandığında nane canlandırıcı, enerji verici ve serinleticidir. Bulantı, şişkinliğe yardımcı olduğuna inanılıyor. Mentol bileşeninin aktif ajan olduğuna inanılmaktadır. Şimdi, irritabl bağırsak sendromu ağrı yönetimini iyileştirebilecek birkaç çalışma belgeleniyor.

Zerdeçal

Daha yaygın olarak zerdeçal ve kurkumin olarak bilinen kurkuminoidler, zencefil benzeri bitki Helicteres isora’nın büyük köksapında bulunan fitokimyasallardır. Tarihsel olarak, Kızılderililer kurkumini anti-inflamatuar özellikleri için tıbbi olarak kullandılar ve yaraları, kesikleri, yanıkları, böcek ısırıklarını, ağız rahatsızlıklarını, diş eti hastalıklarını, ishali, tüberkülozu ve karaciğer rahatsızlıklarını tedavi ettiler.

Tarçın

Tarçın Baharatı, sağlıklı kolesterol seviyelerini desteklemek için tamamen doğal bileşenler kullanan bitkisel bir takviyedir. Tarçın yüzyıllardır sindirim ve kardiyovasküler sistem, kaslar ve gastrointestinal sistem gibi diğer vücut sistemlerini yönetmek ve iyileştirmek için kullanılmıştır.

Zencefil

Asya yemeklerinde temel bir bileşen olan zencefil, Doğu ve Ayurveda tıbbında zengin bir kullanım geçmişine sahiptir. Çeşitli durumlar ve hastalıklar için halk ilacı olarak şifalı bitkiler de dahil olmak üzere çeşitli alternatif tıp formlarında kullanılan popüler bir baharattır. Bunlar mide bulantısı, sabah bulantısı, taşıt tutması veya sabah ağrısını içerir.

Çemen otu

Çemen otu birçok mutfakta popüler bir baharattır, ancak aynı zamanda mükemmel bir çay yapabilir. Ayurveda’da çemen otu, özellikle libido ve erkekliği arttırmak için tıbbi amaçlar için diğer bitkilerle birlikte kullanılır. Ana biyoaktif bileşenler glukonasturtiin, diosgenin, tigogenin ve neotigogenin’dir.

Sarımsak

Sarımsak, binlerce yıldır değerli bir mutfak bitkisidir. Allisin esas olarak sarımsağın tıbbi değerinden ve kendine özgü kokusundan sorumludur. Tadı soğan ve biber karışımı olan domates şeklindeki soğan, dünya çapında en çok kullanılan mutfak bitkisidir. Kendine özgü kokusu, esas olarak sarımsağın tıbbi değerinden sorumlu olan allisin’den gelir. Ek olarak, kendine özgü kokusu ve tadı, uçucu allisin bileşiğinin sonucudur.

Biberiye

Eski zamanlardan beri biberiyeden elde edilen yağ, etlerden sebzelere kadar çeşitli yiyeceklere tat vermek için kullanılmıştır. Eski Yunanlıların ve Romalıların kümes hayvanı tariflerini tatlandırmak için biberiye kullandıklarına ve ağrıları ve ağrıları gidermek için biberiye kaynatmalarını (infüzyonlarını) topikal olarak uyguladıklarına inanılmaktadır.

Kutsal fesleğen

Kutsal fesleğen bulmak zor olabilir, ancak tadı bir kez deneyimlediğinizde nedenini merak edeceksiniz! Hindistan’daki Ayurvedik doktorlar tarafından ilk on şifalı bitki arasında yer almaktadır. Kutsal Fesleğen güçlü bir kokuya ve tada sahiptir: aynı anda anason ve karanfil benzeri. Nane ailesinin bu üyesi güçlü bir kokuya ve tada sahiptir: aynı anda anason ve karanfil benzeri.

Kırmızı biber

Kırmızı biberi metabolizmayı hızlandırmak, dolaşımı iyileştirmek ve vücut ısısını yükseltmek için kullanılır. Bu, vücudun daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, acı biberdeki aktif bileşen olan kapsaisinin de enerji harcamasını artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kırmızı biberinin günlük kullanımı, sağlıklı vücut ağırlığını desteklemeye ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bunlar yemek pişirmek için kullandığımız başlıca baharatlar ve otlardır . Otların ve baharatların faydaları hakkındaki yorumunuzu aşağıda paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir