Yavaş Bilgisayarı Güvenli Bir Şekilde Nasıl Hızlandırabilirsiniz

Yavaş bilgisayar sorunları yaşayan ve performansı arttırmak isteyenler için hazırladığımız yazı içeriğinde sizlere bu konuda yardımcı olacak güvenli bir hızlandırma rehberi bulunmaktadır. adımları izleyerek yavaşlamış bilgisayarlarınızı hızlandırmanız mümkün.


Günlük olarak kullanılan tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi Bilgisayarlar için sağlığı bütünlüğü ve verimliliği korunması gereklidir.

Zaman geçtikçe y ada yanlış kullanıldığında, kullanıcı için sayısız sıkıntılara sebep olan yavaşlamasına tanık olma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Aslında Bilgisayar’ın yavaşlaması ve kendini toplama eğilimi göstermesi kullanıcıyı işine devam edememesi ve pratik olarak çalışmayan bir makine ile kendini bulmaya zorlaması olabilmektedir.

Bilinmeyen şey, bazen bilgisayarı hızlandırmanın çok az zaman aldığı ve böylece potansiyel olarak işlevsel bir bilgisayarı atmaktan veya bir onarım merkezine götürmekten kaçınmasıdır. Tümü bu yazı içeriğimizde sizlere stratejiler ile anlatacağız, Bilgisayarınızı daha hızlı ve daha duyarlı hale getirebilecek tüm dinginlik içinde yeniden çalıştırma olanağı bulabileceksiniz.

Programların otomatik olarak başlatılmasını devre dışı bırakın

Bilgisayarınızı hızlandırmak için önerilen ilk çözüm , açtığınızda otomatik olarak başlayan gereksiz programları devre dışı bırakmaktır . Bu, özellikle kullanılabilir RAM’i az olan tüm makineler için geçerli bir tavsiyedir .

Windows Bilgisayarınız’da

⦁ Başlat Bölümüne Sağ Tıklayın;
⦁ Görev Yöneticisine tıklayın ;
⦁ Başlat bölümüne gidin ;
⦁ Gereksiz programları tanımlayın ;
⦁ Farenin sağ tuşuyla üzerlerine tıklayarak seçin, ardından Devre Dışı Bırak’a tıklayın .

Kullanılmayan programları kaldırın

Bilgisayarınızı başlatırken gereksiz programları devre dışı bırakmanın yanı sıra bilgisayarınızı hızlandırmanızı sağlayacak bir diğer yöntem de gereksiz yazılımları kaldırmaktır . Bu şekilde bilgisayar ” daha hafif ” olacak ve dolayısıyla daha duyarlı olacaktır.

⦁ Windows arama çubuğuna Denetim Masası yazın ;
⦁ Programlar bölümünde, Program kaldır’a tıklayın ;
⦁ Bu noktada, kaldırılacak programı bulun ve farenin sağ tuşu ile üzerine tıklayarak seçin;
⦁ Kaldır’a tıklayın ve prosedürün tamamlanmasını bekleyin.

Hafif bir antivirüs yükleyin

PC’nin yavaşlama da kullanımına bağlı olabilir ağır yazılım . Bu durumda, sürekli çalışan bir yazılım olduğu için bir antivirüs bile fark yaratabilir.

Bu bağlamda, doğru çalışmasını etkilememek için bilgisayarınıza hangi antivirüsün yükleneceğini dikkatlice seçmelisiniz .
Özel bir iddianız yoksa, hafif ve işlevsel olduğu için Windows 10’a entegre antivirüs hizmetini kullanmanızı tavsiye ederiz . Alternatif olarak, aynı zamanda bilgisayarınızı yavaşlatmayan hafif bir antivirüs seçebilirsiniz .

Bu nedenle, kötü amaçlı yazılımlardan veya güvenli olmayan web sayfalarından kaynaklanan hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için belirli aralıklarla bir virüs taramasının yapılması gerektiğini unutmayın.

Bilgisayarınızı Hızlandırın: Disk Birleştirme

Sabit sürücüyle donatılmış eski bir bilgisayarınız varsa, daha hızlı hale getirmek için onu bir SSD ile değiştirmenin yanı sıra sürücüyü birleştirmek yararlı olabilir .

Bu işlem, içerdiği bilgileri yeniden sıralayarak ve gruplandırarak diski optimize etmek için kullanılır . Windows bunu otomatik olarak yapar, ancak bazı durumlarda özellik devre dışı bırakılabilir. Her şeyin en iyi şekilde çalıştığını kontrol etmek için yapmanız gerekenler:

Windows arama çubuğuna Sürücüleri Birleştir Ve İyileştir yazın ;

Ayarları değiştir’e tıklayın ;

Zamanlamaya göre çalıştır ve art arda üç tamamlanmamış zamanlanmış çalıştırma olması durumunda görev önceliğini

artır öğelerinin işaretli olduğunu doğrulayın ;

Sıklık olarak Her hafta öğesini seçin ;

Tamam’a tıklayın ve pencereleri kapatın.

Yavaş PC: Sistem animasyonlarını kapatın

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde , ilgili üreticileri tarafından hem Windows hem de MacOS’ta uygulanan çeşitli grafik efektleri ve animasyonlar gördük . Kullanıcı deneyimini çok daha keyifli hale getirirken maalesef eski bilgisayarların performansını çok fazla etkiliyorlar . Bu nedenle, bu durumda onları devre dışı bırakmanızı öneririz.

Bunu Windows 10’da yapmak için :

Windows arama çubuğuna Denetim Masası yazın ve ilgili uygulamayı açın;

Sistem ve Güvenlik’i seçtikten sonra Sistem’e tıklayın ;

Sol kenar çubuğundaki Gelişmiş Sistem Ayarları’na tıklayın ve Gelişmiş sekmesinde olduğunuzdan emin olun ;
Performans bölümündeki Ayarlar düğmesine ve ardından Performans Seçenekleri penceresinde Görsel Efektler sekmesine tıklayarak devam edin ;

Bu noktada, işaretini kaldırın (bunlar maksimize veya minimize, zaman mesela hareketlendirmek pencereleri animasyonlar görev çubuğundaki animasyonlar , açık açılan kutuları kaydırma , etkisi vb ) ve tıklama değişiklikleri kaydetmek için Tamam butonuna basabilirsiniz.

Windows’u kalıcı olarak sıfırlayın

Tüm bu işlemlerde bilgisayarınızın hızında herhangi bir gelişme bulamazsanız , son adım Windows’u geri yüklemektir . İhtiyaçlarınıza / olanaklarınıza bağlı olarak bir PC birkaç şekilde sıfırlanabilir:


Bir geri yükleme noktası kullanın : Windows’u geri yüklemek ve bilgisayarı, işletim sisteminin entegre işlevselliği aracılığıyla tam olarak oluşturulan belirli bir geçmiş duruma getirmek için en yaygın yöntemlerden biridir.

PC’yi biçimlendirin : ne yazık ki, PC’nizde yavaşlama fark ettiğinizde bu aynı zamanda en çok kullanılan çözümdür.

Windows’u Sıfırla : Bu, işletim sisteminin en son sürümleriyle sunulan ve kişisel dosyaları silmeden tamamen geri yükleyen bir özelliktir. Ancak, bu işlemlere başlamadan önce her zaman bir yedekleme yapmanızı öneririz.

Bilgisayarı hızlandırmak için birçok seçenek bulunmaktadır, Sorunların ne olduğuna dair seçenekleri gözlemleyebilirsiniz.

Düşünce ve tavsiyelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir