Kredi

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar? Yazımıza başlamadan önce araştırdığınız konu ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmanız açısından 2017 yılında web sitemizde yayınladığımız İdari takip ve kanuni takip nedir? konulu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Takibe konu borcunuzun durumu ve tutarı oldukça önem arz etmektedir. Bir bankaya kredi başvurusu yaptınız ama takipte olduğunuzu öğrendiniz.

Bu durumda yasak takipli müşteri olarak maaş aldığınız banka diğer bankalara oranla daha çok yardımcı olabilir. Maaş almadığınız ve sizin ile ilgili hiçbir geçmişe sahip olmayan bankalar riskli müşteri kategorisinde değerlendireceğinden, riski minimize etmek amacı ile yasal takibe düşmeyen müşterilere yönelmesi muhtemeldir.

Bankalar yasal takipli müşterilere kredi kullandırma konusuna oldukça soğuk bakmakta, Çünkü takibe giren müşteri banka açısından ileride de aynı duruma düşebileceği ihtimali göz önünde bulundurulmaktadır. Bu yüzden banka kendini garanti altına alabilmek için sizden bir taşınmaz teminatı talep edebilir. Ev, arsa ve benzeri taşınmazlara ekspertiz değerinin belirli bir kısmına ipotek koyarak kredi kullandırabilir.

Neden Yasal Takibe Girilir?

Herkes zaman zaman ekonomik olarak zorlanabilmekte, genelde gelir gider dengesi değiştiğinde bu durum meydana çıkmaktadır. Özellikle bazı bankalar müşterilerin gerçek gelirlerinden daha fazla gelir kabul ettiğinden kredi ve kredi kartı limitleri oldukça astronomik derecede yüksek rakamlara ulaşabilmekte, Aslında bu durum oldukça tehlikelidir. Çünkü kişinin geliri limitini ödeyecek düzeyde değildir.

Kişi limitini bilinçsiz kullanması sonucunda ise basında gördüğümüz, duyduğumuz kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı arttı gibi bir çok haberin yayınlanması kaçınılmaz oluyor. Kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilerin sayısının artması da bu gibi durumlardan kaynaklanmaktadır.

İlginizi Çekebilir!  Araba Kredisi Veren Bankalar

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bir şekilde ödemelerinizi yapamadınız ve yasal takibe girdiniz. Yasal takip genel bir tabir olduğu için takipli olduğunuz bankada ki durumunuzu öğrenmeniz ve buna göre aksiyon almanız gerekir. Takibe konu borcunuzu yapılandırma veya peşin ödemeden kredi kullanabilmeniz pek mümkün görünmüyor. Ancak krediye ihtiyacınız varsa yapacağınız çok fazla alternatif görünmemekle birlikte bankaların kredi kullandırım yöntemlerini inceleyerek araştırmaya başlayabilirsiniz. Bankaların resmi İnternet sayfalarından araştıramam derseniz şubelere giderek bu konuda bilgi isteyebilirsiniz.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar? FinansDünyam.Com
Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar? FinansDünyam.Com
  • İpotek karşılığı ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunmakta, İpotek karşılığı isminden de anlaşılacağı gibi size ait bir taşınmazı banka ipotek alarak kredi kullandırılan bir yöntemdir. Bu yöntemde ev veya arsa tapunuz ile birlikte banka şubesine giderek taşınmaza ekspertiz yaptırarak başlanabilir. Banka eksperi taşınmaza bir değer belirledikten sonra banka mevzuatı açısından bir sakınca yoksa ipotek koyularak ihtiyaç kredisi kullanılabilir.
  • Mevduat karşılığı ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunmakta, Mevduat yani paranız varsa bu paraya mevduat rehini konularak belirli bir miktar ihtiyaç kredisi kullanabiliyorsunuz. Ancak bu yöntem de takipte olan bir müşteri ihtiyaç kredisi kullanmak yerine elindeki parayı kullanmayı tercih edebileceğinden mevduat rehinli kredi kullanma yöntemini tercih etmeyebilir.

Ancak verilen bu örneklerde bazı bankalar yasal takipli müşteriye ipotek teminatlı da olsa kredi kullandırırken bazıları kesinlikle kredi kullandırmamakta, Bu durum bankaların kendi mevzuatları ile ilgili bir durum olduğu için kredi kullanmayı düşündüğünüz bankalar ile görüşmeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu