Windows 10’da simgelerin boyutu nasıl değiştirilir

İhtiyacınız olan şeyleri bulmayı kolaylaştırmak için Microsoft windows çalıştıran bilgisayarınız da daha büyük simgeler veya daha düzenli bir masaüstüne sahip olmak için daha küçük simgeler istiyor olabilirsiniz.

Windows 10 masaüstün de simgelerin boyutunu değiştirmenin ne kadar kolay olduğunu yazı içeriğimiz de görebileceksiniz. Cevap: Görev çubuğunuz da Dosya gezginin’de.

Windows 10’da masaüstü simgelerini değiştirin

Windows bilgisayarlarınızın masaüstünde ki simgeler çok küçük ya da büyük görünüyorsa mevcut üç boyuttan birini seçerek bunları hızla yeniden boyutlandırmanız mümkün.

İlk olarak masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayın, Ekranda açılacak olan bağlam menüsünden, “Görünüm” öğesinin üzerine mouse imleci ile gidiniz ve alt menüde, seçim yapabileceğiniz üç boyut gösterilecektir; büyük orta ve küçük, Halihazırda ayarlanmış olan simge boyutlarının yanında bir nokta görebilirsiniz.

Ardından, ayarlamak istediğiniz simgelerin boyutuna tıklayın.

Eğer Windows’un sunduğu üç seçenek sizi tatmin etmezse eğer, imleci masaüstünde herhangi bir yere konumlandırabilirsiniz. Klavye de CTRL tuşuna basılı tutabilir ve masaüstünün boyutunu küçültmek veya büyültmek için mouse tekerleğini yukarı ya da aşağı kaydırabilirsiniz.

Bu sistem sayesinde Windows 10 simgelerinin boyutunu daha küçük adımlarla ayarlayabilir, size en uygun olan boyutu elde etmenizi sağlayabilirsiniz.

Windows görev çubuğu simgelerini yeniden boyutlandırın

Masaüstünde bulunan simgelere ek olarak Windows 10 görev çubuğu simgelerinin boyutunu değiştirme seçeneği de bulunmaktadır ve bu seçeneği Ayarlar menüsünde bulabilirsiniz, ancak ne yazık ki sadece iki seçenek bulunmaktadır, küçük ya da normal seçenekleri.

Peki görev çubuğunun ekranın altında bulduğunuz çubuk, boş bir alanına mouse ile sağ tuşu yardımı ile tıklayınız, Ekran da açılan menüden “Uygulama çubuğu ayarları” na tıklayınız.

Bu görev çubuğu Ayarları penceresini açacak ve çeşitli seçenekler listesinin en üstünde “Küçük görev çubuğu düğmelerini kullan” seçeneğinin altındaki kaydırıcıyı “Açık” Konumuna getirin. bu ayar değişikliği Windows 10 PC’nizdeki görev çubuğu simgelerinin boyutunu azaltacaktır.

Eğer Memnun değilseniz ve simgeleri varsayılan boyuta geri yüklemek istiyorsanız, “Devre Dışı” Konumuna getirmeniz sizlere yardımcı olacaktır.

Windows Dosya Gezgini’ndeki simgeleri yeniden boyutlandırın

Ayrıca “Dosya Gezgini“nde simgelerin boyutunu ayarlama imkanı da bulunmaktadır ve bu sefer dört boyut ile karşılaşacaksınız. Küçük, Orta, Büyük ve Çok Büyük şeklinde.

Yapmanız gereken ilk şey kullanarak açık Dosya Explorer, Windows 8 Klavye kısayolunu ve sistem’de klasör ayarlar bölümünde, Görünüm sekmesini göreceksiniz. Görünüm’e tıklayınız.

Düzen grubunda istediğiniz simgelerin boyutunu seçin, Gördüğünüz gibi halihazırda ayarlanmış olan simge boyutu açık mavi renkler ile vurgulanmış olarak göreceksiniz.

Dört seçeneği de denedikten sonra hiçbiriniz tam olarak tatmin olamadıysanız eğer, Mouse işaretçisini “Dosya Gezgini” penceresin de her hangi bir yere yerleştirmeyi deneyin, Klavyenizde ki CTRL tuşuna basılı tutun, ardından arttırmak için fare yardımıyla ileri ya da geri kaydırın ya da simgelerin boyutunu küçültün.

Windows 10’da simgelerin boyutunu değiştirmenin ne kadar hızlı ve kolay olduğunu görmüş olmalısınız, yorum kısmında düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir