Bilgi Bankası

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Yaşadığımız süre boyunca kıt kaynaklarla sınırsız ihtiyaçlarımızı gidermeye çalışırız. Para, hayatımızın her anında ihtiyaç duyduğumuz bir araç olduğundan sık sık ihtiyaç duyarız. Finansal ihtiyaçlarımızı gidermek içinse bankalardan kredi veya kredi kartı temin ederek ihtiyaçları gidermeye çalışırız. Ancak herkesin bir yaşama süresi olduğundan kredi borcu veya kredi kartı borcu olup vefat eden kişilerin borçları ne olur? Bu makalemizde bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kredi Hayat Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Bankalar kredi kullandırırken kişinin yaşı ne olursa olsun kredi hayat sigortası yapmak isterler. Kredi hayat sigortası müşteriye ilk etapta gereksiz bir külfet, masraf olarak gözükse de kişinin vefat etmesi durumunda yakınlarına kredi borcu kalmayıp, vefat eden kişinin ölüm tarihi itibari ile bankada kalan borç sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Kredi hayat sigortası kanunen zorunlu olmadığı için banka ile kredi müşterisi arasında olan sözleşme neticesinde yapılır.

Bankalar kendi iç mevzuatlarında kredilere hayat sigortası yapma şartı koyabilmekte, Yani kredi çekmek istiyorsanız banka hayat sigortası yapılmadan size kredi vermediği için bir nevi zorunlu olarak kabul etmiş sayılıyorsunuz. Elbette kredi hayat sigortası yapmadan kredi veren bankalar da bulabilirsiniz ancak kredi hayat sigortası yaptırarak kredi kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü kimin ne zaman vefat edeceğini bilemeyiz. Her an her şey olabilir düşüncesi ile geride kalanlara bir borç bırakmamak adına kredi hayat sigortası yapılması mantıklı olan tercihtir.

İlginizi Çekebilir!  İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir?

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Vefat eden kişi, İster babanız, ister anneniz, isterse kardeşiniz veya yakın bir akrabanız olsun hiç fark etmez akrabalık derecesine bakılmaksızın vefat eden kişinin mirasçıları ilgili Bankanın kredi kullanılan şubesine giderek,  Ölüm belgesi ve Mirasçılık belgesi ile kişinin öldüğünü bildirmesi gerekmektedir. Vefat eden kişinin kredisine banka tarafından kredi hayat sigortası yapıldıysa ölüm tarihi itibari ile kalan kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenmektedir.

Kredi Hayat Sigortası Kapsamı Dışında Kalan Bazı Durumlar

Kredi hayat sigortası yapılırken sigorta şartlarının bulunduğu sözleşmeler kredi borçlusu tarafından imzalanır. Bu sözleşmelerde vefat durumunda kredi riskinin ödenip ödenmemesi ile ilgili kriterler bulunmaktadır. En çok karşılaşılan bir kaç durumdan bahsedecek olursak; Kredi kullanılan tarih itibari ile kişiye daha önce kanser teşhisi konulmuş ise sigorta kapsam dışı kalmaktadır. Yada kişinin ölümü çatışma sonucu cinayet veya intihar etmesi sonucu olmuşsa sigorta gene kapsam dışı kalmaktadır. Genellikle bu durumlar dışında kredinin kalan riski ilgili sigorta şirketi tarafından kapatılmaktadır. Şayet vefat eden kişinin kullandığı krediye hayat sigortası yapılmamışsa kredinin kalan borcu varislerden yani mirasçılarından tahsil edilmektedir.

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? FinansDunyam.Com

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi kartlarında hayat sigortası zorunlu olmadığından genellikle kredi kartlarına müşteriler tercih etmediğinden hayat sigortası yapılmamakta, Vefat eden kişi ölmeden önce kredi kartına özellikle hayat sigortası yapılmasını talep etmişse yapılmaktadır. Buna istinaden kredi hayat sigortası ile ilgili sigorta şirketi kredi kartı borcunu öder. Kredilerde olduğu gibi kredi kartlarında da yapılan sigortanın bazı kriterleri bulunuyor.

Kişinin ölüm sebebi intihar, kanser sonucu veya cinayet dışında ve sigortanın kapsamı dahilinde ise ödeme yapılmaktadır. Ancak kredi kartlarına kredi hayat sigortası yapan kişi sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu sebeple vefat eden kişinin kredi kartı borçları sigorta yapılmadıysa varislerine, mirasçılarına ödenmesi için bildirilir.

İlginizi Çekebilir!  Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır?

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Yoksa Varisleri ve Mirasçıları Borçları Ödemek Zorunda mıdır?

Vefat eden kişinin kredi veya kredi kartları borçlarına hayat sigortası yapılmamışsa varisleri, mirasçıları tarafından ise reddi miras yapıldıysa Banka borç tahsili için varsa müşterinin kefil’ine başvurur yoksa alacak tahsili için mahkeme açarak mal varlığı araştırılmasını talep edebilir. Mahkeme sonucunda mal varlığı varsa ilgili borç tutarı kadar haciz işlemleri başlatılır. Banka alacağını tahsil ettikten sonra dosya kapanır.

Ancak reddi miras durumu Türkiye’de çok nadir görülen bir durumdur. Çünkü vefat eden kişiye reddi miras yapıldığında vefat eden kişinin mirasından hiçbir şekilde istifade edememekte, Bu yüzden vefat eden kişinin mal varlığını varisleri, mirasçıları paylaşabilmek adına ilgili borçları hayat sigortası yapılmamışsa mirasçılar tarafından kabul edilerek banka borçları kapatılır ve payları oranında miras paylaşımı yapılmaktadır.

Yazımızı beğendiyseniz üst kısımdan paylaş butonuna tıklayarak sitemizin daha fazla kişiye faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu