Telif hakkı olmayan ücretsiz fotoğraflar nasıl bulunur

Yeni bir projeyi en iyi şekilde tamamlamak için internette kullanabileceğiniz telif olmayan bazı resimlere ihtiyaç duyduğunuzu sık sık görürsünüz . Birçoğunun bildiği gibi, netteki görseller özgürce kullanılamaz.


Birçok fotoğraf aslında telif hakkıyla korunmaktadır veya belirli lisanslar aracılığıyla belirli kısıtlamalarla dağıtılmaktadır. Bu kılavuzda, telif hakkını ihlal etmeden tamamen özgürce kullanılacak fotoğraf ve grafik içerikleri sunan portallarla ilgili tüm faydalı bilgileri bulmak faydalı olacaktır.

Telif hakkı olmayan ücretsiz fotoğraflar nasıl bulunur

Telif hakkı olmayan ücretsiz fotoğrafları nasıl bulacağınızı merak ediyorsanız doğru yere geldiniz. Makalede size, telif hakkıyla korunmayan görseller sunmak amacıyla tam olarak tasarlanmış bir dizi web portalı sunacağız .

Ayrıca , grafik içeriğin kullanımına izin veren ancak bazen kısıtlamalar içeren Creative Commons gibi bazı özel lisanslardan da bahsedeceğiz . Bu kısıtlamalar, örneğin ticari olmayan kullanımla ilgili olabilir veya yazardan alıntı istenerek, orijinal kaynağa bağlantı istenerek ve daha pek çok değişiklik yöntemlerle.

Bu nedenle, her durumda, kullanmayı düşündüğünüz kullanımın lisansla tam uyumlu olduğundan emin olmak için kullanacağınız fotoğraf veya görseli seçerken çok dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi, telif hakkı olmadan görselleri bulup, kullanmanıza izin veren bir çok portal bulunmaktadır. Sizlere bunlardan en iyilerini listeleyeceğiz.

Google’da telif hakkı olmayan fotoğraflar

Birçoğunun başvurduğu birincil araç Google görselleridir . Bu devrim niteliğindeki platform, bir Creative Commons lisansı altında veya ticari lisanslarla dağıtılan, kamuya açık tüm grafik içeriği kolayca bulmanızı sağlar.

Ancak, telif hakkı olmayan resimleri Google görselleri aracılığıyla nasıl indirebilirim? Arama motorunun bize sunduğu filtreleri doğru bir şekilde ayarlayın. Her şeyden önce, açıkçası Google görseller ana sayfasını ziyaret etmeniz ve ardından ilgilendiğiniz içeriği aramaya devam etmeniz gerekecek , ekranın ortasındaki arama çubuğuna yazarak.

Bu noktada, “Ara” düğmesine tıklayarak çeşitli sonuçlar görünecektir. Zafer şarkısını söylemeden önce üstteki ” araçlar ” düğmesine basın ve ardından “Kullanım hakları” açılır menüsüne gidin.

Bu şekilde, yalnızca Creative Commons lisanslarıyla dağıtılan görselleri görüntülemeyi seçerek, tüm sonuçları ihtiyaçlarınıza göre filtrelemeniz mümkün olacaktır. Bu noktada sayfa güncellenecek ve sadece arama kriterlerine uyan görseller gösterilecektir.

Her bir resmin ayrıntılarını görüntülemek için tek yapmanız gereken önizleme kutusuna tıklamak ve ” Lisans ayrıntıları ” seçeneğine tıklayarak dağıtıldığı lisansı bulmak .

Fotoğrafı amacınıza uygun bulduysanız, ayrıntılar kutusundan “Bu resmi indir” seçeneğine tıklayarak veya yalnızca bulunduğu web sitesini ziyaret ederek, fotoğrafı bulup üzerine tıklayarak indirebilirsiniz. sağ tuşa basın ve ” Resmi kaydet ” seçeneğini seçin.

Pixabay’de telif hakkı ücretsiz fotoğraflar

Telif hakkı olmayan görselleri bulmak için size bahsetmek istediğimiz bir diğer site de Pixabay . Bu portaldaki tüm grafik içerikler, ticari amaçlar için bile tamamen ücretsiz bir şekilde indirilebilir ve yeniden kullanılabilir.

500.000’den fazla haklarından arınmış ve tamamen ücretsiz olarak dağıtılan, yani Creative Commons CC0 lisansı altında dağıtılan ve yüksek çözünürlüklü olarak sunulan çok güçlü bir veritabanıdır .

Siteyi ziyaret edebilmek için tek yapmanız gereken Google’da Pixabay’ı aramak. Pixebay sitesine giriş yaptığınız da yukarıda aramanız için bir arama kutusu göreceksiniz, burada görselleri arayabilir ve görselleri listelemeyi sağlayabilirsiniz.

Bu noktada, ” Görüntüler ” düğmesine tıklayarak ve ardından fotoğrafların kategorisini, yönünü, boyutunu ve rengini seçerek daha fazla filtreleyebileceğiniz sonuçlar sayfası sizlere filtrelenecektir .

Bu şekilde, ilgilendiğiniz içeriğin türünü, fotoğraf, vektör ve illüstrasyon arasından seçim yaparak tanımlamanız çok kolay olacaktır. Ayrıca grafik içeriğinin kategorisini, baskın rengi ve maksimum boyutu da seçebilirsiniz.

” Ücretsiz resimler ” kelimeleriyle işaretlenmiş ilginizi çeken bir fotoğraf bulduğunuzda , lisans ayrıntılarını görüntülemek için önizlemeyi gösteren kutuyu tıklamanız yeterlidir. Bu noktada “Ücretsiz İndir” butonuna tıklayarak içeriği indirmeniz mümkün olabilecektir.

Pexels’ta telif hakkı olmayan fotoğraflar

Şimdi telif hakkı olmayan ücretsiz fotoğraflar bulabileceğiniz çok ilginç bir siteden bahsedelim : Pexels . Bu portal, ziyaretçilerinin galerisinde bulunan tüm içeriği kaynak belirtme zorunluluğu olmadan ve tamamen ücretsiz olarak yeniden kullanmalarını sağlar.

Pexels ana sayfasını ziyaret ederken tek yapmanız gereken sayfanın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanmak ve ilgilendiğiniz bir anahtar kelimeyi girerek arama yapmak . Bu noktada sonuç sayfası karşınıza çıkacaktır.

Daha sonra aşağıdakilerle ilgili olanlar gibi başka filtreler ayarlamak mümkün olacaktır: sadece üst kısımdaki “Filtreler” düğmesini kullanarak görüntü yönü, maksimum boyut, ana renk gibi seçeneklerden faydalanabilirsiniz

İhtiyacınıza uygun fotoğrafı bulduktan sonra tek yapmanız gereken görsel önizlemenin yanında bulunan ” İndir ” butonuna mouse ile tıklayıp orijinal boyutunda indirmek için üzerine tıklamak.

Öte yandan, görüntüyü hem uzunluk hem de genişlik olarak özelleştirmeniz gerekiyorsa, önizlemeye ve ardından “Ücretsiz İndir” düğmesinin hemen yanında bulunan aşağıyı gösteren açısal oka tıklayabilirsiniz. Bu noktada sitenin önereceği tüm ölçüler arasından tercih edilen boyutu seçmek mümkün olacaktır. İndirmek için yapmanız gereken “Ücretsiz İndir” butonuna tekrar tıklamak.

Sizlerin bu tarz resim konularında, uyguladığı yöntemler varsa, yorum kısmında bizler ile paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir