Stres Belirtileri ve öne çıkan nedenleri hakkında

Günümüzde, yoğun bir dünyada yaşıyoruz, kronik stres buna nazaran yaygınlaştı ancak zihin ve beden çok yüksek bir bedel ödeyebilmekte, Durumu daha da kötü bir hale getirmemek için stresi tanımayı ve çözüm aramayı öğrenmek her zaman için önemlidir.


Stres Nedir ? Tanıyalım

Stres vücudun her hangi bir dış tehdide veya isteğe yanıt verme şeklidir, Gerçek veya hayali bir tehlike algıladığınızda, vücudumuz “stres tepkisi” veya “savaş ya da kaç” tepkisi olarak bilinen hızlı otomatik bir sürece girer .

Stres tepkisi vücudumuzun bizi korumaya çalışma şeklidir, Düzgün çalıştığında odaklanmış ve uyanık kalmamıza yardımcı olabilir, Aslında acil durumlarda stres kendimizi savunabilmemiz için bize ekstra güç vererek hayatımızı da kurtarabilir.

Stres ayrıca günlük hayatın bizim için taşıdığı zorluklarla başa çıkmamıza da yardımcı olabilir. Temel olarak, bizi her zaman uyanık tutan, gerektiğinde konsantrasyonumuzu artıran, vb. Sorun nedir? Ne yazık ki, belirli bir sınırın ötesinde stres, hayatımız için faydalı olmaktan çıkar ve sağlığımıza , ruh halimize, ilişkilerimize ve yaşam kalitemize ciddi zararlar vermeye başlar .

Genel olarak uygulamanız gereken şeyden sık bir şekilde bitkin ve bunalmış hissediyorsanız sinir sisteminizi tekrar dengeye getirmek adına harekete geçme zamanı. Kronik stresin belirti ve semptomlarını tanımayı öğrenerek ve stresin neden olduğu zararlı etkileri azaltmak için doğru önlemleri alarak, hissetme şeklinizi iyileştirebilirsiniz .

Kronik stresin etkileri

Sinir sistemlerimizin fiziksel tehditleri duygusal tehditlerden ayırt etmede pek iyi olmadığını bilmelisiniz. Bu nedenle, bir aile tartışması veya iş için son tarih konusunda stresliyseniz, vücudunuz hayatınızı riske attığınız tehlikeli durumda olduğu gibi aynı “kuvvetle” tepki verebilir.

Günümüzün yoğun yaşamıyla birlikte vücudunuz günün büyük bir bölümünde yüksek stresli bir durumda olabilir ve bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ne yazık ki, kronik stres vücuttaki hemen hemen tüm sistemleri bozar ve bağışıklık sisteminizi baskılayabilir, kalp krizi ve felç riskini artırabilir ve yaşlanma sürecini hızlandırabilir.

Stresin neden olduğu sağlık sorunları şunlar olabilir:

⦁ Endişe ve depresyon
⦁ uyku sorunları
⦁ Ağrı
⦁ Otoimmün Hastalıklar
⦁ Sindirim sorunları
⦁ Kalp hastalığı
⦁ Egzama ve diğer dermatolojik problemler
⦁ Kilo problemleri
⦁ Hafıza gecikmeleri

Stres belirtileri ve semptomları

Stresle ilgili en tehlikeli şey, içimize sızmayı başarmasıdır. Neredeyse bir alışkanlık haline geliyor, neredeyse normal. Ne yazık ki, bizi ne kadar etkilediğinin farkında değiliz. Tam da bu nedenle, çok stresli olduğumuzda vücudumuzun bize gönderdiği en yaygın sinyallerin farkında olmak çok önemlidir.

Bilişsel belirtiler:

⦁ Bellek sorunları
⦁ Konsantre olamama
⦁ Olayların sadece olumsuz tarafını görmek
⦁ endişeli düşünceler
⦁ Sürekli endişe
⦁ Duygusal belirtiler:
⦁ Depresyon
⦁ Anksiyete ve ajitasyon
⦁ Kötü ruh hali, öfke veya sinirlilik
⦁ Yalnızlık
⦁ Fiziksel belirtiler:
⦁ Ağrı
⦁ İshal
⦁ Hasta veya baş dönmesi hissetmek
⦁ Göğüs ağrıları, hızlı kalp atışı
⦁ Cinsel istek kaybı
⦁ Sık soğuk algınlığı veya grip
⦁ Davranışsal belirtiler:
⦁ Eskisinden daha fazla veya daha az yiyin
⦁ Çok fazla veya çok az uyumak
⦁ kendini izole et
⦁ Sorumlulukları ihmal etmek veya ertelemek
⦁ Alkol, sigara veya uyuşturucu kullanımı
⦁ Sinirsel alışkanlıklar (örneğin tırnak yeme)

Stres Nedenleri Nedir İnceleyelim

Strese neden olan durumlar ve baskılar stresörler olarak bilinir . Stresörleri genellikle olumsuz olarak düşünürüz, ancak birçok olumlu olay da strese neden olabilir. Örneğin, ne zaman evleneceğinizi, bir ev satın alacağınızı veya yeni bir okula gideceğinizi düşünün.

Tabii ki, tüm stres dış etkenlerden kaynaklanmaz. Stres, olabilecek veya olmayabilecek bir şey hakkında aşırı endişe duyduğunuzda veya yaşam hakkında irrasyonel ve karamsar düşüncelere sahip olduğunuzda içsel veya kendi kendine üretilebilir.

Bu nedenle, strese neden olan şeyin en azından kısmen sizin onu algılamanıza bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Sizin için stresli olan bir şey başka birini hiç üzmeyebilir. Birçoğumuzun başkalarının önünde performans sergilemekten veya konuşmaktan neredeyse korktuğunu düşünüyorsanız, diğerleri kendilerini rahat hisseder ve bundan zevk alır. Bir kişi baskı altında yaşıyorsa ve sıkı bir son teslim tarihi karşısında elinden gelenin en iyisini yapıyorsa, iş talepleri arttığında bir diğeri zarar görebilir.

Stresin en yaygın dış nedenleri şunlardır:

⦁ Hayattaki büyük değişiklikler
⦁ iş veya okul
⦁ İlişkisel zorluklar
⦁ Finansal problemler
⦁ Çocuklar ve aile
⦁ Stresin yaygın iç nedenleri şunlardır:
⦁ karamsarlık
⦁ Belirsizliği kabul edememe
⦁ Esneklik eksikliği
⦁ Beklentiler

Stresi yönetme yeteneğini geliştirin

Tabii ki, stresin hayatınızı en iyi şekilde yaşamanıza engel olduğunu düşünüyorsanız, en iyisi size kesinlikle yardımcı olabilecek bir uzmanla iletişime geçmektir. Ancak bu arada, size biraz huzur verecek bazı basit ipuçlarını takip etmeye başlayabilirsiniz.

Harekete Geçin : Düzenli egzersiz, ruh halinizi yükseltebilir ve endişelerden uzaklaşmanıza yardımcı olarak, stresinizi besleyen olumsuz düşünce döngüsünden çıkmanıza olanak tanır.

Arkadaşlarla dışarı çıkın: Kısa bir nezaket sözü alışverişi veya başka bir insanın dostça bir bakışı bile sinir sisteminizi sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bu yüzden ruh halinizi iyileştiren ve sorumluluklarınızın sizi sosyal bir yaşamdan alıkoymasına izin vermeyen insanlarla vakit geçirmeye çalışın.

Sağlıklı bir diyet yapın : Yediğiniz yiyecekler ruh halinizi iyileştirebilir veya kötüleştirebilir ve hayatın stres faktörleriyle başa çıkma yeteneğinizi etkileyebilir. Meyveler, taze sebzeler, proteinler ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet yemek, hayatın iniş çıkışlarıyla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Dinlenme: Yorgunluk, mantıksız düşünmenize neden olarak stresinizi artırabilir. Aynı zamanda, kronik stres uykuyu bozabilir. Daha az stresli ve daha üretken hissetmeniz için uykuyu iyileştirmenin birçok yolu vardır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir