Sivrisinek Isırıklarını Doğru Şekilde Dezenfekte Etmek İçin İpuçları

Sivrisinekler bir çok ikişi tarafından sevilmez ve hoş karşılanmaz, Sivrisinek kötü bir üne sahiptir hayatımızda, gerçekleştirdikleri ısırıklar, genellikle sıcak yaz akşamları meydana gelen bir kabus olarak nitelendirilebilmektedir.

Yazı içeriğimiz de siz değerli okuyucularımız için, sivrisinek ısırıklarını doğru şekilde nasıl dezenfekte edeceğiniz konusunda bilgilendirmeler geçeceğiz.


Sivrisinekler: Neden ısırırlar?

Vücudumuzun bir bölümünde aniden can sıkıcı bir kaşıntı fark ettiğiniz zaman çoğunda, bir sivrisinek ısırığı ile karşılaşabilirsiniz. Sivrisinek ısırıkları son derece bunaltıcı ve can sıkıcıdır, bu durumda nasıl davranılacağına dair hareket etmek için öncelikle böceklerin neden soktuğunu ve ısırdığını öğrenmek gerekir.

Sivrisinekler yiyecek arama yeteneklerini geliştirme fırsatlarına sahip olduklarından çok uzun bir dönem olan 30 milyon yıldan beridir, dünya üzerinde bulunmaktadır. İnsanları ısıran sivrisineklerin sadece dişi olduğu bilinmelidir.

Dişi sivrisineklerin ısırmasının nedeni, yiyecek ihtiyaçlarından değil, yumurtalarını düzgün gelişimi için gerekli olan kan proteinleridir, Sivrisinek ısırığı hedefi olan değil bir çok düşünce kendilerini beslemek için ancak üremelerini desteklemek içindir.

Sivrisinekler özel kimyasal sensörler sayesinde solunum sırasında insan vücudundan doğal olarak yayılan karbondioksiti algılayabilirler, bu böcekler 30 metre ileriden bile, karbondioksiti algılayabilmektedir.

Vücudumuz da ki terin içerdiği laktik asit ve diğer maddeler de sivrisineklerin bize doğru hareket etmesini sağlamaktadır, bu yüzden aşırı terlemeden muzdarip kişilerin sivrisineklerin en gözde kurbanları olduğunu bilmeniz gerekir.

Sivrisinek ısırığı doğru şekilde nasıl temizlenir

Bir sivrisinek sizi ısırdığında insan derisinin en yüzeysel tabakasını saldırıya uğratır, Sivrisinek ısırığı doğası gereği küçüktür ve normal önemli bir hasara neden olmaz, ancak genellikle kaşınmaya sebep olan rahatsız edici bir kaşıntı başlatır.

Sivrisinek ısırığından sonra oluşan kaşıntı hissi, histamin adı verilen bir maddeden kaynaklanmaktadır peki histamin nedir ? İnsan vücudunun enflamatuar ve alerjik süreçlerinde yer alan oldukça güçlü cilt altlarında bulunan kan damarlarının genişlemesini uyaran kimyasal bir araçtır.

Bu sebeple, sivrisinekler ısırığına karşılık olarak rahatsız edici kaşıntılı ve sıklıkla kızaran bir kabarcık oluşabilmektedir, Belirtildiği gibi bir sivrisinek ısırığı çoğu insan tarafından basit bir rahatsızlık olarak kabul edilebilir, ancak bazı durumlarda özellikle yaşı ilerlemiş kişiler ve çocuklar ısırıldığında buna dikkat etmek çok önemlidir.

Bu sivrisinek ısırığının neden olduğu hasar; kanamaya veya alerjik bir reaksiyonun başlamasına neden olabilecek aşırı kaşınma sebebi ile oldukça önemli hale gelebilmektedir bu sebeple sivrisinek ısırıklarını doğru şekilde temizlemek dezenfekte etmek önemlidir.

Sivrisinek ısırıklarına karşı önerdiğimiz ilk çözüm, eczanelerde kolayca bulabileceğiniz özel amonyak bazlı ilaçlardır, yüzeye sürülen ve temizlemek için kullanılan ürünler, eczacınıza danıştığınız zaman size yol gösterecektir. rahatlamanızı sağlayacaktır.

Sokma bölgesinde belirli bir şişlik oluşması durumunda, bölgeye kortizon ya da antihistaminik bazlı krem uygulamanızı tavsiye edebilir, tabi eczacı ve doktorlarınız bu konuda en doğru tercihi ve kararı verebilecek kişilerdir danışmadan hareket etmeyiniz, çünkü alerjik reaksiyonlarınız olabilir.

Sivrisinek ısırıkları için kaçınılması gereken yiyecekler

Sivrisinek ısırıklarında kaçınılmasının bir diğer önemli tarafı da sinir bozucu böcekleri çekmeyen yiyecekleri yemektir. Aslında diyetimiz sivrisinek ısırığı alma ya da almama olasılığını büyük ölçüde etkileyebilmektedir.

Yenilmesi tavsiye edilen besinler arasında, meyveler, sebzeler, yoğurt, probiyotikler aslında bu besinler antioksidanlar açısından zengindir ve bağışıklık sistemini yükseltmeye yardımcı olmaktadır.

Bunun yerine, bu tür içecekleri tüketenlerde böcekler tarafından algılanan belirli kokular sebebi ile sivrisinekleri çekebilen şarap ve bira dahil tüm alkollü içeceklerden kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Sivrisinek ısırığı durumunda yapılması gerekenler

Sivrisinek tarafından ısırılmaktan kurtulamadıysanız, şişkinliğin çok fazla büyümemesi için bir an önce doğru şeyler gerçekleştirmeniz de fayda var.

Uygulanabilecek ilk karşı hareketlerden birisi, dondurucuda bizi bekliyor. Aslında yumuşak bir beze sarılmış buzu doğrudan ısırılan bölgeye uygulama soğuk buzun damar daraltıcı etkisi sayesinde uyuşturma ve sakinleştirme hissi almanızı sağlamaktadır.

Alüminyum klarörü bazlı kremlerve aynı zaman da su ve tuz çözeltileri bir bardak su ve bir çay kaşığı tuzu temsil etmektedir. bu da size iyi gelecek bir yöntemdir.

Sivrisinekleri ciddiye alın arkadaşlar, bir çok hastalık taşıyabilir ve sizlere sağlık bakımından zarar verebilir, bu gibi konularda her zaman için doktorlarınıza başvurmanızı öneriyoruz, Sizinde çözümleriniz varsa, yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir