Seyahat Sırasında Araç Bakımı için 5 temel ipucu

Uzun mesafeli Araç sürüşü, özellikle farklı bir ülkedeyken göz korkutucu olabilir! Bu yaz birçok kişinin yurt dışına gideceğini biliyoruz ve aracınızın hem seyahatleriniz öncesinde hem de seyahatleriniz sırasında en iyi durumda olması çok önemli.

Yolculuğunuz sırasında isteyeceğiniz en son şey arabanızın pes etmesi, sizi yolda bırakması ve amaçsızca yardım beklemesidir.

Seyahat sırasında bu tür maduriyetler yaşamamak adına, bir kaç önlem almanız ve kontrollerinizi gerçekleştirdikten sonra yola çıkmanız sizlere her zaman için artı bir fayda sağlayacak ve bu durumlar ile olağan üstü bir durum olmadıkça karşılaşmanıza engel olacaktır


Yola Uygun Lastikler

Lastikler , aracınızın yolla temas edecek tek parçası olduğu için tek başına kontrol edilmesi gereken en önemli şeydir. Çok fazla mesafe katedilirse, delinme ve şişkinliklerin oluşması yaygındır. Ayrıca tekerleklerinizde aşırı aşınmaya ve aracınız için başka sorunlara neden olabilecek bazı hizalama sorunlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Yola çıkmadan önce her zaman lastiklerinize bakmalı ve yolda göz kulak olmalısınız. Ayrıca, araç hava basıncının düşük olduğunu algılarsa, lastik basıncı uyarı ışığınız yanacaktır.

Emniyet Kemerleri

Kanunen, aracınızdaki emniyet kemerlerinin tam olarak çalışır durumda olduğundan emin olmalısınız ve yolcular araçtayken emniyet kemerlerini takmalıdır. Emniyet kemerleri, olası bir kaza durumunda sizi ve yolcularınızı korumak için hayati öneme sahiptir ve aracınızın diğer parçaları kadar önemlidir.

Çok uzun bir süre sonra emniyet kemerleriniz yıpranmaya veya yerine takmak için mücadele etmeye başlayabilir, ardından değiştirmeniz gerekecektir. Arabanız hala oldukça yeni olsa ve kayışları değiştirmeniz gerekmese bile, emin olmak için ara sıra hızlıca kontrol etmeye değer.

Akünün Ölmesine İzin Vermeyin

Daha az sıklıkta sürücüler için özellikle önemlidir, uzun mesafelerde herhangi bir yere gitmeden önce aracınızı her zaman iyi bir şekilde çalıştırmalısınız. Ayrıca, akünün oldukça eski olup olmadığını, yolda olması durumunda kontrol etmeyi de düşünmelisiniz. Sadece akünüzün bittiğini ve hiçbir yere gidemeyeceğinizi bulmak için yola çıkmaktan daha kötü bir şey yoktur. Ya bir tamirciye bakmanız ya da arabayı kendiniz çalıştırmanız gerekir , bu asla ideal değildir ve değerli zamanınızın çoğunu boşa harcayabilir. Akü değerlerinizi yola çıkmadan önce mutlaka kontrol ettirmeniz gerekir.

Test Sürücüleri

Yola çıkmadan önce herhangi bir sorunu teşhis etmek için bir test sürüşü her zaman buna değer. Arabanızı yerel bölgenizde bir gezintiye çıkarın ve kulağa doğru gelmeyen her şeye kulak verin. Bulacağınız en yaygın arızalar motorunuzda, lastiklerinizde ve hatta araç eskiyse muhtemelen debriyajınızda olacaktır. Bir şeylerin yolunda gitmediğini hissederseniz, yola çıkmadan önce sorunların çözülmesi için en kısa sürede aracınızı bir tamirciye götürün.

Acil Durum Ekipmanına Sahip Olun

Beklenmedik bir şey olursa, hazır mısın? Tabii ki, bu sorunlarla karşılaşmayı asla planlamıyorsunuz, ancak bazen en iyimizin başına geliyor. Önereceğim temel şeyler arasında bir telefon, ilk yardım çantası, yedek lastik ve uyarı üçgeni yer alıyor. Seyahat ettiğiniz ülkeye bağlı olarak, birkaç başka araca da ihtiyacınız olabilir. Olabildiğince hazırlıklı olun çünkü her zaman için trafikte ilk yardım ve türevleri ekipmanları sizlere hayat kurtarıcı özellikleri ile yardım edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir