Serbest Seyahat Ederek Çalışırken Stres ile Nasıl Başa Çıkılır ?

Evden internetten çalışma tarzı son zamanlar yaygın bir hal aldı, ve tabi ki freelancer olarak seyahat ederek çalışma çok gündemde. bir çok kişinin uzaktan çaışmaya başlaması ve bu denlemenin getirdiği fırsatları fark etmesiyle bu trendi daha popüler hale getirdi diyebiliriz.

Göçebe yaşamın bir çok çekiciliği vardır. Serbest çalışan göçebeler özgürlük ve macera için seyahat ederler. nadiren yurtdışına çıkan ve sadece turist olarak seyahat eden birinden çok fazlasını deneyimliyorlar.

Ancak temelinizin olmaması ve sürekli hareket halinde olmak son derece stresli ve kafa karıştırıcı olabiliyor. Göçebe yaşam tarzının stresiyle nasıl başa çıkacağınız konusunda aşağıda sizlere bir kaç ipucu ve bilgi hazırladık.

Nerede Olursanız Olun Bir Rutini Takip Edin

İstikrar duygusu, memleketiniz gibi tanıdık bir yerden gelmek zorunda değildir. Ayrıca, işleri alışkın olduğunuz şekilde yapmakla gelen içsel aşinalık duygunuzdan da kaynaklanabilir.

Yeni bir şehirde olmak, tamamen yeni bir kültüre dalmak, farklı bir dil konuşan insanlarla çevrili olmak sizi kaybolmuş hissettirebilir. Ancak, bir rutin oluşturur ve bavulunuzu nereye bırakırsanız bırakın ona bağlı kalırsanız, içeriden gelen ve dış koşullara bağlı olmayan bu tür bir istikrara güvenmeyi öğreneceksiniz.

Örneğin, bir çalışma programınız ve sabahları en sevdiğiniz dergiyi karıştırırken (veya sayfalarda gezinirken) bir fincan çay içmek gibi küçük günlük ritüelleriniz olabilir.


Hobilerinizi Yanınıza Alın

Arkadaşlarınızı bir bavula koyup manevi destek için yanınıza alamasanız da, yanınıza başka bir şey alabilirsiniz hobileriniz. Araştırmalar, hobilerin stresten kurtulmak için son derece faydalı olduğunu ve zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Resim yapmayı, günlük tutmayı veya bir enstrüman çalmayı seven, ya da daha çok okumak, örgü örmek ya da yoga yapmaktan hoşlanan iddialı bir tip olun, en sevdiğiniz eğlencenin tadını çıkarmak için her gün biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. Akıl sağlığınız için harikalar yaratacaktır.

Kendinize Tatiller Verin

Genel İşleri olan insanlar genellikle serbest çalışmanın çok az şey yapmak ve tonlarca boş zamana sahip olmakla ilgili olduğunu düşünür. Genellikle, tam tersi. Serbest çalışanların her zaman yapacak bir şeyleri vardır ve izin günlerinde bile dizüstü bilgisayarlarını açıp önemli bir müşterinin acil durumuyla ilgilenmek zorunda kalabilirler.

Ancak, haftanın her günü, sadece birkaç saatliğine bile olsa çalışırsanız, asla tam anlamıyla rahatlayamaz ve gevşeyemezsiniz. Bu yüzden kendinize her hafta en az bir tam gün izin vermek çok önemlidir. Bir gün izin, size sıfırlama ve yeniden başlama fırsatı verir.

Köklerinizin Derin Büyümesine İzin Vermeyin

Kaldığınız yeri ne kadar severseniz sevin, unutmayın ki burası sizin için geçici bir durak. Bu zihniyet, sadece psikolojik ve duygusal olarak bir sonraki yere geçmenizi kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda orada kalışınız hakkında pratik kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

Sosyalleşmek İçin Fırsat Bulun

Sürekli hareket halinde olan insanlar için arkadaşlıkları sürdürmek son derece zordur. bir göçebe olarak, muhtemelen dünyanın her yerinden tonlarca arkadaş edineceksiniz, ancak onlarla iletişim kurmak zor olan kısımdır.

Bu nedenle, uzun mesafeli olsalar bile ilişkilerinizi uzun vadeli tutmak için çaba göstermeniz önemlidir. En eski arkadaşlarınız en iyi bağlantınızdır ve yaşam tarzı seçiminiz yüzünden onları kaybetmek zorunda değilsiniz.
Yeni yere geldiğinizde, kendinizi yalnız ve izole hissetmemek için sosyalleşme fırsatları bulun.

Zinde ve Sağlıklı Kalın

Temelde hayatınızı kökünden sökerken ne yediğiniz ve nasıl uyuduğunuza dikkat etmek herkesin bildiği gibi zordur. Ancak, hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınıza öncelik vermelisiniz. Sadece biraz daha sağlıklı beslenmeye çalışın ve gününüzde bazı temel egzersizleri uygulayın .

Bir minder alabilirsin ve fazla zamanın yoksa bile aç ve en azından biraz esneme yapabilirsiniz. Sadece vücudunuz için harika olmakla kalmazlar, aynı zamanda vücudunuzun endorfinleri, yani ağrıyı ve stresi azaltan hormonları salmasına yardımcı olurlar.

Kendinizi Kötü Hissediyorsanız Konuşun

Seyahat edip çalışanların eve dönmeye karar vermelerinin bir numaralı nedeni yalnızlıktır. Bu gerçek şaşırtıcı değil Şimdi, yalnızlığınızdan kurtulmak için size iyi gelecek arkadaşlık bağlarınızın güçlü olabileceği birine ulaşmanız yeterli.
Destek için arkadaşlarınızla ve ailenizle evde iletişime geçebilirsiniz. Bu bir seçenek değilse, kaldığınız yerdeki veya hatta çevrimiçi olarak topluluklara ulaşabilirsiniz. Kimse bu duyguyu onlardan daha iyi anlayamaz ve bununla başa çıkmanıza yardımcı olabilirler.

Sonunda, profesyonel yardım arayabilir ve hatta çevrimiçi bir terapiste ulaşabilirsiniz. Yalnız hissedebileceğinizi unutmayın, ama asla gerçekten yalnız değilsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir