Rus Simgelerini Batılı Muadillerinden Eşsiz Kılan Nedir

Dini simgeler, Rus kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Bir Rus kilisesinde bulunmuş olan herkes, bu dini simgelerin Ortodoks Hristiyanlığında ne kadar önemli olduğunu kolaylıkla fark edebilir.

Bugün baktığımız da bir çok kişi tarafından merak uyandıran bir konu aslında, Rus simgeleri rus kültürü için, bütünlük sağlamaktadır ve önem verirler. Araştırmalarımız sonucu elde ettiğimiz sonuçlarda, içimizde merak uyandıran bir konuydu ve bunu yazıya almak istedik, Dini simgeler, rusya için önemli bir yere sahiptir ve gerçekten kültür bakımından incelediğimiz de ne kadar önem verildiği ile karşılaştık.

Düşüncelerinizi fikirlerinizi bizlere iletebilir, konu ile ilgili bildiklerinizi yorum kısmında bizler ile paylaşabilirsiniz.

Peki bir Rus simgesi nedir?

Bir ikon, Ortodoks Kilisesi’nin katı standartlarına uyan bir ikonograf tarafından tasarlanan kutsal bir kişinin veya kayda değer bir olayın temsilidir. Çoğu durumda, bir rahip tarafından adanmış ve kutsal olarak telaffuz edilirler. Simgeler, tipik olarak ahşap tahtalara el ile boyanmaktadır ve görsel olarak belirgin bir altın arka plana sahip olduklarını biliyoruz.

Simge seti, ayırt edici bir anlam sunan metal kaplama içerebilir. Oklad olarak bilinen metal kaplama kullanımı, Tanrı’nın dünyasının ışığının ve güzelliğinin bir sembolüdür. Diğer simgeler mozaik, fresk, nakış gibi farklı malzemelerden yapılır ve genellikle emaye ile süslenir veya yarı değerli veya değerli taşlarla sabitlenir.

Sadık Ortodoks takipçileri için ikonların kutsala açılan bir pencere ya da geçit olduğuna inanılır. Simgeler, müminlerin büyük bir saygıyla dua etmek ve saygı göstermek için kullandıkları öne çıkan öğelerdir. İkonlar ve tasvir edilen Azize aslında tapınılmamakta, bunun yerine kutsal alana açılan bir “pencere” olarak görülmektedir. Bu ikonlar, Ortodoks Kilisesi tarafından kutsal nesneler olarak kabul edilmektedi ve bu nedenle de genellikle bir kişinin imzası ile tanımlanmazlar.

Rus simgeleri yapımı

Bu simgeler farklı boyutlarda gelir. Çok küçük ikonlar tipik olarak bir odanın ev dekorasyonunda görülür veya inançlı insanlar için dini hediyeler olarak kullanılır. Büyük simgeler, katedrallerde bulunan yaygın nesnelerdir.

Bir ikonograf, bağımsız bir sınır oluşturmak için ahşap tahtayı şekillendirir. Daha sonra, görüntü bu yüzeye oyulmadan önce, birkaç kat gesso, Paris alçısının veya heykelde kullanılan yapıştırıcıdaki beyazlığın sert bir karışımı uygulanır. Yumurta sarısı ve ezilmiş mineral pigment karışımı olan Tempera boya, koyudan açık tonlara kadar katmanlar halinde tahtaya kaplanır. Keten tohumu yağı ikonik çalışmaya son bir detay olarak kullanılmıştır.

Simge boyama yaşayan bir gelenektir ve günümüzde çoğu ikon uzun zaman önce boyandıkları süreçle yaratılmıştır. Açıktır ki, Rus ikonlarının bu karakteristik özellikleri onları Batılı emsallerinden benzersiz kılmaktadır. Müzelerde bulabileceğiniz ikonlar arasında hem 1700’den önce üretilmiş çok eski ikonlar hem de 1700-1800 yılları arasında üretilmiş, çoğunluğu 1800-1917 yılları arasında üretilmiş yeni ikonlar yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir