Partnerinizle Tartışmalarla Nasıl Başa Çıkılır?

Bir ilişki içinde yaşamak belki de dünyadaki en güzel şeydir, ancak mümkün olan en barışçıl şekilde yatıştırılması gereken anlaşmazlıklar, münakaşalar ve kavgalar sık bir şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Yazı içeriğimiz de partneriniz ile olan tartışmaları nasıl yöneteceinizi ve bunlarla nasıl başa çıkacağınızı bilemediğinizde durumu nasıl kontrol etmeye çalışacağınızı anlatmaya çalışacağız.

Farklı duygularınız, çok farklı düşünme biçimleriniz veya gerçekten önemli sebepleriniz yüzünden bir tartışma çıkıyorsa eğer, meseleyi halletmenin bir yolu yoktur, eğer bir ilişkide bu tür uyumsuzluklar varsa eğer, bunun nedeni yüksek olmadığınızdır bir arada bulunmadığınız.

Diğer bir yandan, kavgalarınız her ikisinin de durumu kötü yönetmesi nedeniyle daha da büyüyen küçük yanlış anlamalardan kaynaklanıyorsa eğer, kavgalarla nasıl başa çıkacağınız konusunda size bir kaç ipucu vereceğimiz yazı içeriğini okuyun sizler ve eşleriniz için.

İşte kavgalarla nasıl başa çıkılacağı:

Her zaman hissettiklerinizi söyleyin : Her zaman hissettiklerinizi söylemek , yanlış anlaşılmaları ve durumların yozlaşmasını önlemek için çok önemlidir. Partneriniz için üzülüyorsanız, onu aşağılamayın veya ondan nefret ettiğinizi söylemeyin doğru terimleri kullanmaya çalışın.

Sakin olun : özellikle eşinizin sizin güvenilir olmadığınıza inanmasını istemiyorsanız, sadece gerçekten ciddi ve izole durumlarda öfkenizi kaybetmeye çalışın, aksi takdirde 10’a kadar sayın ve kontrolü ve sakinliği koruyun. Her şeyi açıklıkla ele almak, bir kavganın başarısı için çok önemlidir.

Topluluk önünde tartışmayın: Topluluk içinde veya diğer insanlarla birlikteyken tartışmak çok kötü bir seçimdir. Ortağınız, genel tartışmalarınız tarafından aşağılanmış hissedebilir, bu da şüphesiz durumu daha da kötüleştirecektir. İkinizin de yüzleşmeye açık olduğu zamanlarda içtenlikle tartışın.

Kavgaları olumlu bir şekilde yaşayın : tartışmak kesinlikle en sevdiğiniz aktivite olmayacak, ancak daha da yakınlaşmak, birlikte büyümek ve yaratılan durumun gelecekte tekrar olmasını önlemek için anlaşmazlıklardan yararlanın.

Bir şeyleri kınamayın : tartıştığınızda, genellikle çekişme “zincirleri” yaratırsınız. Konuşmalar hiç bitmez, çünkü kavga sırasında her zaman yenileri ve eskileri ortaya çıkar. Şimdiye odaklanmaya çalışın ve o anda yaşadığınız rahatsızlıktan “siz de yaptınız” demeden konuşmaya çalışın.

Kendinizi üzgün gösterin, kızgın değil : öfke daha fazla öfke yaratır ve sadece gururdan kaynaklanır. Partnerinizle tartıştığınızda aslında üzülürsünüz ve durumun bir an önce çözülmesini istersiniz. Mağduriyete düşmeden hayal kırıklığınızı gösterin, kavganın çok daha sakin tonlar alacağını göreceksiniz.

Bağırmaktan ve saldırgan olmaktan kaçının : saldırganlık hiçbir yere götürmez. Elbette şiddet içeren tavırlar, küfürler, fiziksel ve sözlü saldırılar kabul edilmez. Sesini yükseltme ve kendini her zaman çok sakin göster: mücadele yapıcı olmalı.

Partnerinizi tehdit etmeyin : Partnerinizi tehdit etmek, birlikte kalmanız karşılığında istediğinizi yapmaya zorlamak, ilişkiyi zedeleyen ve onu giderek bozulmaya daha da yaklaştıran olumsuz bir harekettir. Her zaman diğer kişiye karar verme özgürlüğünü bırakın, sonra düşünün ve ona göre hareket edin.

Üçüncü şahısları dahil etmeyin : diğer insanlara kavganız hakkında ne düşündüklerini sormak, kim haklı, çok olgunlaşmamış bir karardır ve partnerin sizi terk etmesine bile yol açabilir. Bağımsız olun ve kişisel bir şekilde, etkilenmeden ve her şeyden önce hayatınızın mahrem ayrıntılarını diğer insanlara ifşa etmeden kararlar alın.

Partnerinizi kıyaslamayın : Kendine saygısı olan bir çiftte kesinlikle yasak olan şeylerden biri karşılaştırmadır. “O yapmazdı” ya da “Elbette bunu yapmayan insanlar vardır” gibi sözler söylemekten kaçının çünkü bunlar partnerinizi size sırt çevirmeye zorlar ve onun içinde sizin çocuksu olduğunuz fikrini oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir