Mezotelyoma Yayıldıktan Sonra Yaşam Kalitenizi Nasıl Arttırabilirsiniz

Mezotelyoma, yayıldıktan sonra iç organlarınızı etkileyen nadir bir kanser türüdür. Bununla birlikte, iki farklı mezotelyoma türü vardır. peritoneal mezotelyoma ve plevral mezotelyoma. Ayrıca, nadir durumlarda kalbinizin astarında mezotelyoma da oluşabilir. Bu tip mezotelyoma perikardiyal mezotelyoma olarak bilinir.

Plevral mezotelyoma, akciğerinizin astarını kaplayabilen bir kanser türüdür. Göğse saldırıp akciğerlere doğru ilerlese de akciğer kanseri sayılmaz. Ayrıca tedavileri akciğer kanserinden farklıdır. Öte yandan, peritoneal mezotelyoma midenin astarına saldırır. Ek olarak, plevral ve peritoneal mezotelyoma semptomları bulantıdan kusmaya, bağırsak problemlerinden iştah kaybına kadar değişir.

Mezotelyomanın önde gelen nedeni asbest maruziyetidir . Ayrıca, maruz kalan bir kişinin bu kanser türünü geliştirmesi uzun yıllar alabilir. hastalar bu kanser tipine yakalandıktan sonra genellikle bir yıllık ortalama sağkalım oranına sahiptir.

Şu anda mezotelyoma için kesin bir tedavi olmamasına rağmen, daha uzun ve daha rahat bir yaşam elde etmek isteyen bireylere aktif tedavi, cerrahi, yaslı bakım veya yukarıdakilerin bir kombinasyonu önerilmektedir. Bunu akılda tutarak, aşağıda mezotelyomaya yakalandıktan sonra hayatınızı iyileştirebileceğiniz bazı yollara bir göz atalım.

Topluluğunuzda Destek Arayın

Çoğu mezotelyoma hastası, aynı hastalığı yaşayan diğer hastalarla sohbet etme fırsatından yararlanır. Sonuçta, sevdikleri ve ailesi kanserle ilişkili engelleri tam olarak anlayamayabilir. Bununla birlikte, diğer kanser hastaları, aynı sorunla karşı karşıya kaldıkları için durumlarıyla ilgili olabilir.

Palyatif Bakımı Tercih Edin

Çoğu durumda, sağlık ekibiniz sizinle palyatif bakımı denemek hakkında konuşabilir. mezotelyoma semptomlarını hafifleterek yaşam kalitenizi artırmanıza olanak tanır. Ayrıca, bu kanserin yayılmasını da yavaşlatabilir ve ağrınızı çok daha iyi dindirmenize ve yönetmenize yardımcı olabilir. Palyatif bakım genellikle kemoterapi, radyoterapi ve büyümesini yavaşlatmanıza ve ağrıyı azaltmanıza yardımcı olabilecek diğer ilaç tedavileri gibi tedavileri içerir.

Bu nedenle, yakın zamanda bir mezotelyoma teşhisi aldıysanız, onkoloğunuzla iletişime geçmeniz ve durumunuza en çok hangi tür ilaç tedavisinin fayda sağlayacağını sormanız akıllıca olacaktır.


Ağrı Yönetimi Tekniklerini Kullanın

Hiçbir insan acı içinde yaşamak zorunda kalmamalı. Bununla birlikte, araştırmalar kanser hastalarının yüzde 50’sinden fazlasının ağrılarını düzgün bir şekilde yönetmediğini gösteriyor. Aynı durum mezotelyoma hastaları için de geçerlidir.

Birçoğu, acıyı çabucak ortadan kaldırabildikleri veya azaltabildikleri zaman kabul ederler ve bu süreçte yaşam kalitelerini artırırlar.

Tipik olarak ağrı yönetimi, kemoterapi ve radyoterapi gibi daha kaçamak tedavilerin yan etkisi ile birlikte herhangi bir hastalığın neden olduğu ağrıyı en aza indirmenize izin verir. Bu ağrı yönetimi teknikleri arasında; akupunktur, meditasyon, sinir engelleyiciler, müzik terapisi, masaj ve yoga.

Stresi Azaltın

Hayatta kanserle savaşmaktan daha stresli pek çok deneyim yoktur ve mezotelyoma hastalara aynı zorluğu sunar. Bununla birlikte, stres vücudunuz ve zihniniz üzerinde olumsuz yan etkilere neden olabilir ve zaten zor olan bir durumu daha da kötüleştirebilir. Aslında, araştırmaya göre, stresi azaltmak kanser hastasının yaşam kalitesini on kat artırabilir.
Mezotelyoma hastalarının stresi azaltmasının birkaç yolu vardır.

Bunlardan bazıları; bol bol uyumak, en çok keyif aldıkları şeyleri yapmak, dışarıda vakit geçirmek, sosyal aktiviteler planlamak, en sevdikleri müzikleri dinlemek ve çok daha fazlası. Elbette stres, ortadan kaldıramayacağınız bir şeydir.

Egzersiz Yapın

Egzersiz, mezotelyoma ile mücadele eden hastalar için tamamen güvenlidir. Çok sayıda araştırma, düşük ila orta düzeyde egzersizin hem uzun hem de kısa vadede fiziksel ve zihinsel sağlığı ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini göstermektedir.

Günlük rutininize fiziksel aktiviteyi dahil etmek, ruh halinizi önemli ölçüde iyileştirebilir ve mezotelyoma teşhisinin getirdiği stresi azaltabilir.

Aslında, on beş dakikalık kısa bir yürüyüş bile hastanın enerji düzeylerini ve ruh halini yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, yaşam kalitenizi artırmak için birkaç egzersiz ipucu şunları içerir; haftalık egzersiz hedefleri belirlemek, eğlenceli bir egzersiz türü bulmak, düşük etkili egzersizler yapmak ve çok daha fazlası.

Diyetinizi Geliştirin

İyi dengelenmiş, besleyici bir diyetin herhangi bir sağlık ve zindelik programının hayati bir parçası olduğuna şüphe yoktur. Sağlıklı gıda seçimlerinden oluşan sağlıklı bir diyet planı uygulayan mezotelyoma hastalarının yaşamlarından keyif almaları ve umutlarını sürdürmeleri daha olasıdır.

Sonuçta, mezotelyoma hastalarının iştah azalması nedeniyle yetersiz beslenmeden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir ve bu da yaşam kalitelerini doğrudan etkiler.

Buna ek olarak, yetersiz beslenen hastalar kendilerini asabi, yorgun ve daha düşük enerji seviyelerine sahip hissederler. Ayrıca, hasta olduklarında durumlarından kurtulmaları onlar için zor olabilir.

Mezotelyoma hastalarının diyetlerini iyileştirmelerinin birkaç yolu; yüksek lifli tam tahıllı yiyecekler yemek, bol meyve ve sebze yemek, yağ alımını azaltmak gibi seçenekler, bu konuda bir uzmandan yardım alabilir, destekleyici ve sağlığınıza iyi gelecek bir diyet programı bulabilirsiniz.

Yapılan teşhislerin, yaşam kaliteleri üzerindeki etkisini anlayan hastalar, sağlıklarını ve iyilikllerini kontrol altına almak konusunda, daha fazla fırsata sahip olabilirler.

Bu kişiler sağlık camiasının kendi durumlarına bir tedavi bulmak için nasıl yapıldığını öğrenmek amacı ile biraz zaman ayırmaları gerekmektedir. Yaşam kalitenizi artırmak ve kalan günleri en iyi şekilde geçirmek için belirtilen ipuçlarını kullanmak en iyisidir.

Doktor tavsiyelerine muhakka uymalı ve tedavinizi hiç bir şekilde aksatmamalısınız, hayat bizlere çeşitli fırsatlar sunar. Hekimlerimize her zaman güvenmeli ve onların sözünden kesinlikle çıkmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir