Bilgi Bankası

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Nasıl Alınır?

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Nasıl Alınır? Mantar yetiştiriciliği son zamanlarda popüler olan bir meslek. Hızlı meyve vermesi ve üretilen ürünlere iç ve dış pazarda talep olması da bu sektörü seçmede ki önemli noktalardan birisi. Devletin de bu talebe karşılık üretimi arttırmak ve ekonomiye can vermek için destekleri mevcut.

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Nasıl Alınır?

Mantar yetiştiriciliği konusunda bilgisi olmayan ve hızlı para kazandırdığı için bu işe yönelmek isteyenlere önemli bir ip ucumuz var. Eğer bu işle ilgili bir tecrübeniz veya bilgi birikiminiz yoksa bu işi yapan insanlarla gidip görüşün, hatta ücretsiz bir şekilde birkaç ayınızı onlarla çalışarak işi öğrenerek geçirmenizde yarar var. Risklerini ve getirisini öğrendikten sonra nasıl paketleme ve pazarlama yapılacağını öğrenin ve eğer hala kararlıysanız bu işe girmenizde yarar var.

Ayrıca hangi tür mantara ne kadar talep var ve sizin hangi türü yetiştireceğinize iyi karar vermeniz önemlidir. Çünkü işe girdikten ve desteği aldıktan sonra bu işten vazgeçmeniz size boşa zaman ve para kaybına yol açacaktır. İyi araştırma yapmadan kesinlikle bu sektöre girmemenizi tavsiye ederiz.

Mantar Yetiştiriciliği Destek ve Kredisine Nasıl Başvurulur?

Ülkemizde mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen bir birey 100 metre karelik bir alan bu iş için çok rahatlıkla yeterlidir. Mantar yetiştiriciliği sırasında etrafı kötü kokudan dolayı ciddi bir şekilde rahatsız ettiğinden olabildiğince yerleşim bölgelerinden uzakta bir yerde yapılması daha uygundur.

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Nasıl Alınır? FinansDunyam.Com
Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Nasıl Alınır? FinansDunyam.Com

Devlet desteği ile mantar yetiştiriciliği;

Üretim alanında mantarın yetişmesi için gerekli olan nemi sağlamak için ekipmanlar, mantar yetiştirme rafları, kompostlar ve diğer malzemeler için ortalama 50 bin TL’ ye ihtiyacınız olacaktır. 2014 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi için hazırlanan program çerçevesinde mantar yetiştiriciliği desteklenme kapsamına alınarak devletin sunduğu hibe desteği imkanı sunulmaya başlanmıştır. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bu hibeden yararlanmaları bölgelerinde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına giderek bu işi yapacağını ve desteğe ihtiyacı olduğunu bildirmeliler.

İlginizi Çekebilir!  Asgari Ücrete Kredi Veren Bankalar 2021

Ziraat Bankası Tarımsal Kredi

16.02.2016 tarih ve 2016/8540 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Ayrıca bakanlık tarafından uygun görülen ve hibe desteği alan girişimcilere Ziraat Bankası tarafından aldıkları hibe miktarının 3 katına kadar tarımsal kredi imkanı sunulmaktadır. Bu krediyi ister alet, edevat veya ekipman için isterseniz de eleman giderleri için kullanabilirsiniz. Bu krediye başvuran yatırımcılara banka düşük faiz ve 1 yıldan 4 yıla kadar vade imkanı sunmaktadır. Kredi başvurusu için en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu