Bilgi Bankası

Kredim Çıkmadı Nasıl Para Bulabilirim?

Kredim Çıkmadı Nasıl Para Bulabilirim? Nakit paraya ihtiyacınız var. Herkes gibi ilk yapacağınız şey bankaya kredi başvurusunda bulunmak. Bankalara kredi başvurusunda bulunmak artık eskisi gibi zor değil. Cep telefonundan, internetten şubeye gitmeden kolayca başvurabiliyorsunuz. Başvuruda bulundunuz fakat bankadan olumsuz bir cevap geldi. Bunun sebebi çoğunlukla kredi notunuzun düşük olmasından kaynaklanıyor.

Daha önce banka ile çalışıp (kredi ya da kredi kartı kullanımı) ödemelerinizde aksaklıklar olduysa, kredi notunuz düşüyor ve bundan dolayı kredi notunuz yükselinceye kadar kredi kullanamıyorsunuz. Peki, şimdi ne yapacağız!

Kredi haricinde para bulmak için birçok yol var. Bu yazımızda bu yollardan bahsedeceğiz.

Kredim Çıkmadı!

Kredim Çıkmadı Nasıl Para Bulabilirim? FinansDunyam.Com
Kredim Çıkmadı Nasıl Para Bulabilirim? FinansDunyam.Com

En yaygın kullanılan yollardan birisi senetle para bulma yolu. Piyasada birçok esnaf senet karşılığında nakit para veriyor. Örneğin kuyumcular senetle altın satıp, bunu taksitle geri ödeme sağlıyor. Fakat kendilerini güvence altına almak için sağlam bir kefil istiyorlar. Ayrıca altını tekrar bozdurduğunuz için alış satış farkından dolayı zarar ediyorsunuz.

Bunun yanında kuyumcunun taksitten dolayı uyguladığı faiz oranları da bir hayli yüksek oluyor. Borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde de uygulanan faiz oranı bankaların birkaç misli. Nakit paraya kolayca kavuşuyorsunuz fakat kat kat daha fazla geri ödeme şartıyla. Yani çok cazip bir işlem gibi durmuyor bu yol. Bunun gibi pek çok iş yeri aynı şekilde herhangi bir ürünü senetle taksitle verip bunu peşin paraya çevirerek size nakit para vererek bu ihtiyacınızı gideriyorlar. İşin özü modern tefecilik!

Nasıl Para Bulabilirim?

Kullanabileceğiniz diğer bir yol da eskilerde olduğu gibi direkt tefecilerden senet karşılığında nakit para almak. Bunun ne kadar kötü bir yol olduğunu, insanların kendini tefeci, mafya diye tabir ettiği insanlardan ne kadar zarar gördüğünü, borçlarının katlanıp işin içinden çıkılmaz bir hal aldığını sanırım çokça duymuş ya da görmüşsünüzdür. Çevrenizde bunun gibi kişilere ulaşmak çok da zor değil.

İlginizi Çekebilir!  TESKOMB Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

İnternette arama motorlarına yazdığınızda sayısızca seçenek çıkıyor karşımıza. Ancak bu seçenekler ile dolandırılma ihtimalide yüksel olmakla birlikte tefeci ile iş yapmanın yasal olmadığını söylemeye gerek yok gibi. Kanunen sıkıntılı olmakla birlikte ciddi mağduriyetler bitmeyen borçlar gibi bir çok zoruna da gebe bir yoldur.

Son zamanlarda yaygınlaşan bir yol da cep telefonu alıp satmak. Artık GSM operatörleri faturalı hattınıza ek ücretle detaylı bir araştırma yapmadan istediğiniz cep telefonunu veriyor. Telefonu da aylık faturanızla birlikte taksitle ödeyebiliyorsunuz. Telefonu aldıktan sonra hiç kullanmadan internet üzerinden, çevrenize ya da herhangi bir telefoncuya değerinin altında sattığınızda nakit paraya çevirmeniz hiç de zor değil.

Yalnız bunda da telefonu taksitle aldığınızdan peşin fiyatının üzerinde bir rakama alıp, değerinin altında sattığınız içinde hem alımda hem de satımda çokça zarar ediyorsunuz. Telefon parası borcunuzu karşılıyorsa bu yolla borcunuzdan kurtulmuş oluyorsunuz ama taksit taksit elinizde olmayan bir telefonun parasını ödeyerek…

Yukarıda yazılan yöntemler size ve çevrenize zarar vereceğinizi de unutmayın. Sadece bilgi amaçlıdır, tasnif etmiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu