Bilgi Bankası

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Kaç Olmalı? Son zamanlarda sıkça duyulan kredi notu Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar tarafından müşterilere kullandırılan kredilerde oldukça öneme sahip bir karar mekanizması konumunda olduğu görülmektedir. Ayrıca kredi notu ortalaması her geçen gün daha farklı alanlarda da kullanılmaya devam etmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks sistemi aracılığı ile hayata geçirilen kredi notu sistemi kişilerin ödeme düzeni ve finans verilerinin değerlendirilmesi sonucu elde edilen puandır.

Bankalar üzerinden kredi kullanan ya da kredi kartı bulunan herkesin belirli bir kredi notu ortalaması bulunur. Kullandığı kredili mevduat hesabı, krediler ve kredi kartlarının ödemelerini düzenli yapan, daha önce kredi kullanan ve bu kredileri gecikmeye düşmeden kapatan kişilerin kredi notu ortalamaları yüksek olurken düşük kredi notu ortalaması ise bunların tam tersi durumlarda söz konusu olmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu Findeks internet sitesi, bankaların internet şubeleri ve kısa mesaj ile öğrenmeniz mümkündür. Findeks internet sitesine üye adınız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra findeks kredi notu sorgulama ekranı üzerinden sorgulama yaparak güncel kredi notu puanınızı öğrenmeniz sağlanırken ilk kez sistem üzerinden kredi notu sorgulaması yapan kişilere bir defalık olmak üzere ücretsiz kredi notu sorgulama hakkı da verilmektedir.

Bankaların internet şubesi üzerinden de sisteme giriş yaptıktan sonra krediler kategorisinde yer alan KKB kredi notu sorgulama linkini tıklayarak not ortalamanıza ulaşmanız mümkündür.

Cep telefonundan kredi notu öğrenmek isteyen kişilerin;

  • Türk Telekom(Avea) kullanıcıysanız ”TC kimlik numaranızı yazıp 1122”ye kısa mesaj göndererek 9 TL karşılığından findeks raporunuzu alabilirsiniz.
  • Türkcell kullanıcısıysanız ”TC kimlik numaranız boşluk doğum yılı yazıp 1122”ye kısa mesaj göndererek 9 TL karşılığında findeks raporunuzu alabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir!  Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamaları minimum az riskli kredi notu ortalaması seviyesinde yer almalıdır. Ancak kolay kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi notu en az 1500 puan ve üstünde olmalıdır.

Kredi notu 1300 ve üstünde olan kişiler kredi onayı alma konusunda daha şanslı olurken kredi notu 1100 puan ve altında olan kişiler düşük kredi notu ortalamasına sahip olarak kabul edilir. Günümüzde bankalar artık kredi notuna göre kredi faiz oranları uygulamakta olup yüksek kredi notu ortalaması olan kişiler kolay kredi onayı almalarının yanı sıra daha düşük kredi faiz oranlarından yararlanmaya devam etmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?
Kredi Notu Kaç Olmalı?

Uzman Görüşü;

Kredi notunuzun kredi kullandırım noktasında ciddi bir öneme sahip olduğunu biliyoruz ancak bankalar kredi kullandırırken sadece kredi notunuza bakarak hareket ettiklerini düşünmekte bir o kadar yanlış olacaktır. Bu yüzden kredi notum kaç olmalı sorusundan ziyade geçmiş aylarda veya yıllarda kullandığınız kredilerin, kredi kartı borçlarının düzenli ödenip ödenmediği kredi sicilinizin ne kadar düzgün olup olmadığı, bankalardan kullandığınız kredi limitlerine karşı davranışlarınızı göstermektedir. Özetle bankacılık ürünlerini düzenli ödediğinizde otomatik olarak kredi notunuzu olumlu etkileyeceğinden notun belirli bir seviyenin üzerinde olması yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu