Bilgi Bankası

Kredi Kartı Nedir?

Kredi Kartı Nedir? İngilizce’de credit cards olarak ifade edilen kredi kartının değişik tarifları bulunmaktadır. “Kredinin” Latince karşılığı “credere” kelimesi, “bir kimseye güvence ve güven etmek” manasına geldiği, kredi kartı çıkaran kuruluş da hamile, kartı fakat lüzumlu araştırmaları yapıp, onun ödemelerini saatinde yerine getireceğine düşünce getirdikten sonra verilen amacıyla “emniyet (güvence) kartı” ya da “güven kartı” terimlerinin yerine kredi kartı terimi ile ifade edilmektedir.

Kredi Kartı Nedir?

Bankalar doğrulusunda tahsis edilen kredi kartları, mülkiyeti kartı çıkartan kuruluşa ait olup, kullanıcısı adına tahsis edilen ve kredi kartı kabul eden iş bölgelerinde nakit ödeme yapılmaksızın mal ya da hizmet alımına ya da nakit kredi çekebilme imkanı gerçekleştiren, fiziki standartları olan plastik karttır. Bu tarif bankalar doğrulusunda çıkarılan kredi kartları amacıyla olup, benzer fonksiyona sahip ve gene kredi kartı olarak da adlandırılan, büyük mağazalar, petrol şirketleri, havayolu şirketleri gibi ticari müesseseler doğrulusunda çıkartılan kartlar bu tariflamanın dışında kalmaktadır.

Diğer bir tarife göre kredi kartı; “kart sahibine belirli işbölgelerinden nakit ödemeksizin mal ve hizmet satın alma ve banka şubeleri ile otomatik para çekme cihazlarından kredi çekme imkânı veren ödeme ve kredi aracıdır” şeklinde tariflamıştır.

Kredi kartları; “Banka ve kredi kartını vermeye yetki sahibi kişi kuruluşların müşterilerine belirli limitler dâhilinde açtıkları kredilerle, nakit kullanmaksızın mal ve hizmet alımı, nakit kredi çekme imkânı sağlamak amacıyla verdikleri ödeme aracı” olarak tariflanabilir.

23.02.2006 senesinde TBMM doğrulusunda kabul edilen 5464 sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunu’ndaki tarife göre; kredi kartları nakit kullanım lüzummeksizin mal ve hizmet alımı ya da nakit çekme imkanı gerçekleştiren basılı kartı ya da fiziki zenginliği bulunmayan kart numarasını ifade etmektedir.

İlginizi Çekebilir!  TESKOMB Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Kredi Kartlarının Faydaları ve Tarihsel Gelişimi

Mevcut ödeme sistemlerinin lüzumsinimlere tam olarak karşılık verememesi neticesi ilk defa 19. yüzyılın sonlarında A.B.D.’ de yeni bir ödeme aracı olarak karşımıza çıkan kredi kartları bugünümüzde iktisadi hayatın vazgeçilmez bir parçası olmuş, ilerlemiş ülkelerde banka ve kredi kartlarıyla oluşturulan harcamaların GSMH deki payı P′ leri işlemiş bulunmaktadır. Banka ve kredi kartlarının, tüketici olarak bizlere sağladığı sınırsız avantajlar vardır. Para taşıma tehlikesini almadan dünyanın her yerine seyahat edebilir ve döviz taşıma sınırlarına takılmadan kredi kartı limitimiz ya da bankadaki hesabımız kadar tutarı kolaylıkla harcayabiliriz.

Kredi kartıyla yaptığımız harcama tutarını hesap kesim tarihinde de ödeyerek fon maliyeti olmadan ödememizi aşağı yukarı 30 gün öteleyebiliriz. Bunların yanı sıra saygınlık, başka ödeme yöntemlerine göre kullanım kolaylığı, taksitlendirme, taksit öteleme, armağan puan, indirim, sigorta ve başka asistanlık hizmetleri gibi başka üstünlükleri da yanısıra sunulmaktadır. Banka ve kredi kartı kullanımının, tüketiciye sağlamış bulunduğu avantajlar yanısıra, ülke ekonomisine, bilhassa de makro kalemler açısından, istihdamın artırılması, enflasyonun düşürülmesi ve kayıt dışılığın önüne geçilerek vergi kayıp ve kaçağını azaltması, buna bağlı olarak vergi gelirlerini artırması avantajları sıralanabilir.

Kredi Kartı Nedir? FinansDunyam.Com
Kredi Kartı Nedir? FinansDunyam.Com

Bu bağlamda lüzum kayıt dışı ekonomiyi engellemesi nedeniyle ülkenin ekonomik yönetiminin desteğini alması, lüzumse de sağladığı yüksek getiri nedeniyle bankalar ve finans kuruluşları doğrulusunda kartlı ödeme sistemlerinin yaygınlaştırılmasıyla, kredi kartlarının yaşamın her bölümünde daha çok kullanılacağını ve gelişmenin aynı süratle devam edeceği açık bir gerçektir. Fakat kredi kartı kullanırken ilgi edilmesi lüzumen birtakım hususlar bulunmaktadır.

Kredi Kartlarının Özellikleri

Basit bir tanım ile kredi kartı hem mal ve hizmet ödemelerinde, hem de kart hamiline kredi olanağı sağlayarak çifte hizmet sunmaktadır. Kredi kartları nakit, çek ve başka ödeme yöntemleri amacıyla bir seçenek bulunduğu gibi, kartı kabul eden üye işyeri ve kart hamiline ekstra bir hizmet sunmaktadır. Kart sahipleri amacıyla kredi kartı ile başka ödeme araçları arasındaki tercih, rahatlık, çekin sınırsız limiti, nakit paranın taşınmasından kaçınma, kredi imkânı gibi faktörlere bağlıdır. Kredi Kartları aynı vakitte rahat alış veriş yapma ve dünyanın her yerinde nakit çekme imkanı sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir!  Başkasının Adına Kredi Kartı Alabilir Miyim?

Kredi Kartlarının Başlıca Üç Fonksiyonu

  • Mal ve Hizmet alımları amacıyla alış veriş esnasında nakit kullanmadan taksitli ya da taksitsiz bir ödeme aracı olması,
  • Nakit temin etme aracı olması,
  • Devamlı nitelikli (rotatif) bir kredi kaynağı işlevidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu