Bilgi Bankası

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir?

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir? İnternet üzerinden hizmet veren satış siteleri her geçen gün büyük bir hızla artmaya devam ederken internetten kredi kartı ile alışveriş yapmak isteyen kişilerden istenilen bilgilerden biride kredi kartı güvenlik kodu numarasıdır. Peki, kredi kartı güvenlik kodu nedir ve nerede yazar?

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir? (Cvv Kodu)

Bankaların kredi kartı kullanıcılarını korumak ve kişisel bilgilerini teminat altında tutmak için oluşturulduğu özel numaraya kredi kartı güvenlik kodu adı verilmektedir. Kredi kartı güvenlik kodunun oluşturulma amacı kredi kartının kullanıcının kendisinde olduğunun yani fiziki olarak elinde bulundurduğunun kanıtlanmasıdır.

Ancak bu numara artık kredi kartını ödeme için verdiğiniz anda başkaları tarafından da kolaylıkla not edilebilecek olması nedeni ile bir öneme sahip değildir. Yine de kredi kartı güvenlik kodu internetten alışveriş yapmak isteyen kişilerden hala istenilen bilgiler arasında bulunmaktadır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar?

Kredi kartı güvenlik kodu kredi kartınızın hemen arka bölümünde imza şeridi üzerinde yer almaktadır. Bu şeritte yer alan numara serisinin sonunda bulunan, boşluktan sonraki ilk 3 rakamlı kod kredi kartı güvenlik kodu olarak kabul edilmektedir. Bu numaranın çalınma riskinden korunmak adına mümkünse başka bir yere not alınmaması önerilmektedir. Fiziki olarak kredi kartınızı elden verdiğiniz kişilerin ise bu numarayı ve kredi kartı son kullanma tarihi gibi kişisel bilgilerinizi kaydetmediklerinden emin olmanız gerekmektedir.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir? FinansDünyam.Com
Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir? FinansDünyam.Com

İnternetten Güvenilir Alışveriş Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanarak internetten alışveriş yapmak son derece kolaydır. Ancak bu işlemi yaparken mutlaka dikkatli davranılması ve sadece güvenlik sertifikası bulunan sitelerin tercih edilmesi gerekmektedir. Yine yüksek kredi kartı limiti olan kişilerin kredi kartı bilgilerinin çalınma ve izinsiz kopyalanma riskine karşı ya düşük limitli bir kredi kartı kullanmaları ya da sanal kart kullanmaları önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir!  Konut Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Bu kartlar sadece tek kullanımlık kredi kartları olup internet şubesi üzerinden kişinin kendisi tarafından oluşturulmaktadır. Yapacağınız alışverişin tutarı belirlendikten sonra internet şubesine giriş yaparak bu tutarlık bir kredi kartı oluşturmanız sağlanır. Bu limit tek bir seferlik kullanıma uygun olduğu için kredi kartının kopyalanması bile kart kullanıcısı için hiçbir risk oluşturmaz.

Uzman Görüşü; 

Yeni kredi kartı kullanıcı iseniz sitemizde daha önce yayınlanan kredi kartı nedir, faydaları ve özellikleri nedir başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu