Bilgi Bankası

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır?

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır? Kredi kartları hayatın her alanında karşımıza çıkmakta, Alışveriş yaparken taksit imkanı tüketicileri etkileyen en önemli özelliğidir şüphesiz. Ancak kredi kartını bilinçsiz kullanılması durumunda bazı prosedürler devreye girmektedir.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

  • Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda bankalar kartınıza bloke koyabilir. Bazı bankalar 3 dönem asgari ödeme tutarını ödemeyen müşterilerin kartına bloke koyarken bazıları 6 ay olarak bu süreyi belirlemektedir. Bu süre her bankaya farklılık gösterebilmektedir.
  • Kredi kartlarına güvenlik sebebiyle de bloke konulmakta, Bunların başında şüpheli işlem gelmektedir. Şüpheli işlem nedir diyecek olursanız, Banka ATM’lerine dolandırıcılar tarafından yerleştirilen kart kopyalama düzeneği yerleştirildiyse o ATM’den işlem yapan kişilerin kredi kartlarına Banka ATM’si güvenlik amacı ile bloke koyabilmektedir. Bu durum tamamen müşterinin lehine olan bir durumdur. Daha sonra bloke kaldırma işlemi için banka şubesine giderek blokeyi kaldırabilirsiniz.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Kredi kartları borcundan dolayı kullanıma veya nakit çekime kapatılıyor. Kapatılma süreleri bankalar arası farklılık gösterebilmekte, 3 ay üst üste asgari ödeme tutarını ödeyen birinin nakit çekim özelliği de kısıtlanabilir kullanıma da kapatılabilir. Bu durum tamamen sahip olduğunuz kredi kartına ait bankanın belirlediği bir durumdur. Ancak genelde kullanıma kapatılma durumu 3 ay asgari ödemeyi yapamayan kişiler için geçerli olmaktadır. Kullanıma kapatılan kredi kartı dönem borcu ödendikten sonra ki gün açılmaktadır.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır?

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır? FinansDunyam.Com
Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır? FinansDunyam.Com

Kredi kartınızda ki bloke süresinin ne zaman açılacağı bankalara değişkenlik gösterebilir. Kredi kartınıza borçlarınızdan dolayı bloke konulduysa kredi kartınıza ait bankanın prosedürleri devreye girer. Bazı bankalar dönem borcunu ödeyen müşterilerin kredi kartı blokesini kaldırırken farklı bir banka toplam borcu ödemek koşuluyla bloke kaldırma işlemi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir!  Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

Ancak kredi kartınıza 3 ay boyunca hiç ödeme yapmadıysanız ve kredi kartınızın gecikmesi banka hukuk birimine bildirilerek Avukat’a verildiyse kredi kartınız takip birimine aktarılmış olabilir. Bu durumda siciliniz de bozulmuşsa kredi kartınız tamamen kullanıma kapatılabilir. Banka hukuk birimi ile görüşerek toplam kart  borcunuzu yapılandırarak veya tamamını ödeyerek blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu