Bilgi Bankası

Kredi Borcu Olanlara Kredi Çıkar Mı?

Kredi Borcu Olanlara Kredi Çıkar Mı? Kredi borcu olan kişiler daha önce kullandıkları kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı veya herhangi bir kredi ürününde ödemelerini geciktirmiyor ve aylık maaş tutarı yeni bir kredi ödemeye yetiyorsa bankaların kredi kullandırım politikaları doğrultusunda değerlendirilirler.

Kredi Borcu Olanlara Kredi Çıkar Mı?

Örneğin; Mevcutta ödediğiniz 500 TL taksitli krediniz olduğunu düşünelim. Aylık maaşınızın ise 1300 TL asgari ücret olduğunu varsayalım. Burada yapılacak hesap, Yasa gereği maaşınızın %70’ine kadar kredi taksit ödemesine girebildiğiniz için 1300×0.70= 910 TL maksimum taksit liminitiniz var demektir. 500 TL ödediğiniz kredi tutarını maksimum taksit limitinizden düşüyoruz. 910-500= 410 TL’ye kadar yeni bir kredi taksitine girebilir görünüyorsunuz.

Fakat bankalar; özel sektör çalışanı, kamu çalışanı, maaş alan, maaş almayan olarak müşterileri sınıflandırabildiğinden bu hesaplamalara göre başvurduğunuz kredi, Bankaların kredi kullandırım politikalarına göre değişebilir. Örnekte ki hesaplamayı kendi maaşınız ve kendi ödediğiniz bir veya birden fazla kredi taksiti varsa ona göre uyarlayabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi Borcu Olanlara Kredi Çıkar Mı?
Kredi Borcu Olanlara Kredi Çıkar Mı?

Tüm bu kriterlerin size uyması kesinlikle kredi kullanabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Kişinin kredi ödemelerinde gecikmeler varsa, Kredi başvurusu yaptığınız bankanın kredi mevzuatına uymuyorsa, Sosyal güvenlik kurumu (SSK) primleriniz bankanın belirlemiş olduğu süreler için yeterli değilse, istenilen belgeler eksikse kredi kullanmanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca web sitemizde daha önce yayınlanan Kredi Başvurusu Neden Reddedilir, Reddedilirse Ne Yapmalıyız? başlıklı yazımızı okuyarak kredi başvuru reddedilirse ne yapılmalı sorusuna detaylı olarak cevap bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  Az Riskli Kredi Notu Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu