Bilgi Bankası

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılır?

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılır? Günümüzde yapılması planlanan pek çok ihtiyacın giderilmesinin yanı sıra acil nakit para arayışları içinde olan pek çok kişinin ilk tercihi bankalardan kredi kullanma yöntemi olmaktadır. Bankalar kullandırmış oldukları her kredi üzerinden gerek faiz geliri, gerek kredi dosya masrafı gibi ek gelirler elde ettikleri için kredi kullandırma konusunda oldukça isteklidir. Ancak bazı durumlarda yapılan kredi başvuruları reddedilebilmektedir.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Bankalar tarafından gerçekleştirilen kredi başvuru reddi nedenleri arasında ilk sırayı hiç tartışmasız düşük kredi notu ortalaması almaktadır. Kişinin kredi notu ile kullanmak istediği kredi tutarı arasında mutlaka doğru orantı bulunmalıdır.

Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi kullanmak istiyorum diyen herkesin istisnasız kredi notu sorgulaması yapması gerekir. Yapılan bu sorgulama sonucunda kredi notu ortalaması düşük olan kişilerin ya kredi notunu yükselttikten sonra kredi başvurusunda bulunmaları ya da düşük tutarlı krediler için kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmaları gerekir.

Bunlara ek olarak:

  • Kullanılmak istenen kredi tutarının aylık taksit tutarını kredi başvurusunda bulunan kişinin maaşının karşılamaması
  • Banka tarafından istenen kesintisiz aylık çalışma süresinin sağlanamaması
  • Aylık düzenli gelir belgesinin bulunmaması
  • Kara listede olmak ya da bir dönem kara liste içerisinde yer almak gibi durumlarda kredi red nedenleri arasında yer almaktadır.

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılır?

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılır? FinansDünyam.Com
Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılır? FinansDünyam.Com

Kredi başvuru reddi günümüzde çok sık yaşanan bir durum olup yapılacak doğru müdahaleler ile kredi kullanmak mümkündür.

Kredi başvurunuzun reddedilmesi durumunda yapmanız gerekenler şunlardır;

  • İlk olarak hemen bankanızı arayın ve kredi başvurunuzun neden reddedildiğini mutlaka öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü bu nedeni ortadan kaldırmanız durumunda kredi onayı almanız mümkün olacaktır.
  • Düşük kredi notu ortalaması nedeni ile kredi başvurunuz reddedildiyse bu durumda kredi notu yükseltme taktikleri uygulayarak not ortalamanızı yükseltmeye çalışmanız gerekir. Buna ek olarak kredi tutarını düşürerek yeniden başvuruda bulunmanız mümkündür.
  • Aylık gelir tutarınızın düşük olması nedeniyle kredi onayı alamamanız durumunda kira kontratı gibi ek gelir belgeleri sunabilir ya da kredi başvurunuzu revize ederek çekmek istediğiniz kredi tutarını düşürerek yeniden başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Çalışma süreniz yetersiz geliyorsa bankanın istediği sigortalılık süresini doldurduktan sonra yeniden kredi başvuru formu doldurabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir!  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Uzman Önerisi; 

Kredi başvurusu yaptığınız bankadan hangi nedenlerden dolayı olumsuz yanıt aldığınızı öğrenmeniz durumunda diğer bankalardan kredi başvurusu yapabilme açısından fikir sahibi olabilirsiniz. Her banka kendi mevzuatına göre kredi kullandırım şartları uyguladığından X bankasından alamadığınız krediyi Y bankasından alma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden hangi nedenden dolayı kredi kullanamadığınızı öğrenerek aksiyon almanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu