Kendi İşinizi Kurmak mı Bayilik Almak mı Hangisi Daha İyi?

Her zaman için hayat içerisinde, iş kurma konusunda bir çok fikir ortaya atılmıştır, bunun yanında birde bayilik alma fikirleri, kafamızı her zaman meşgul edebilir.

Kendiniz için işe girmeye hazırsanız, dikkate almanız gereken çok şey var. Bazıları için bağımsız bir iş kurmak bu hayali gerçekleştirmenin en mükemmel yoludur. Ancak diğerleri için kendi işini kurmanın getirdiği riskler ve kendine bağımlılık caydırıcı olabilir.

İkinci gruba giriyorsanız, mevcut bir franchise satın almak sizin için daha iyi olabilir. Örneğin, bir burger franchise fırsatı satın almak , işletme sahibi olmanın getirdiği güç ve esnekliğin çoğunu sağlar, ancak ilgili riski azaltır.

Kendiniz için en iyi nasıl işe gireceğinizi belirlemeden önce, bu iki işletme sahipliği modeli arasındaki farkları göz önünde bulundurun ve hangisinin sizin için en iyi olduğuna karar verin.

Franchise Sahipliğinin Artıları

Bir franchise satın almak, genellikle işletme sahibi olmanın daha basit yolu olarak kabul edilir. İşte sizin için daha iyi bir seçim olabilecek bazı profesyoneller:

Marka Tanıma . Marka bilinirliği, iş başarısının önemli bir anahtarıdır. Sıfırdan başlıyorsanız, kimsenin duymadığı bir adınız, logonuz ve ürününüz olacak. Ancak bir franchise satın alırsanız, muhtemelen mevcut bir müşteri tabanına sahip bir markayla çalışıyorsunuzdur ve bu da size kapıdan bir başlangıç ​​yapmanızı sağlar.

Rehberlik ve Destek . Franchise verenler genellikle franchise sahiplerine mümkün olduğunca fazla yardım ve destek sağlama pratiğindedir – sonuçta sizin başarınız onların başarısıdır! İş başarısı söz konusu olduğunda hepsi çok değerli olan eğitim, pazarlama yardımı ve şirket ofisinden genel destek gibi şeylere erişebileceksiniz.

Güvenlik . Küçük işletme sahipleri, kendi başarılarından veya başarısızlıklarından korkmalıdır. Bir franchise’ın parçası olarak, bu endişeden biraz uzaklaştınız. Bir franchise yerinin başarısız olması mümkün olsa da, şirket ofisi, aksi halde yapabileceğinizden biraz daha uzun süre ayakta kalmanıza yardımcı olacaktır. Bağımsız işletmelerin onları destekleyecek böyle bir kaynağı yoktur.

İş Kurmanın Artıları

Franchise sahibi olmak birçokları için doğru karar olsa da, bazı insanlar için kendi işini kurmanın cazibesi çok daha güçlüdür. İşte bağımsız kalmanın sunduğu şeyler:

Özgürlük . İşinizle ilgili tüm kararları siz veriyorsunuz, bu gerçek, bazıları için ağırlığınca altın değerinde. Restoranınızın menüsünü değiştirmek mi istiyorsunuz? Göreyim seni. Logonuzu yeniden tasarlamak ister misiniz? Patron sensin! Kişisel özgürlük değer verdiğiniz bir şeyse, bu yol sizin için en iyisi olabilir.

Yüksek Risk, Yüksek Ödül . Evet, bağımsız bir iş kurmak daha riskli ve daha az güvenlidir. Ama başarılı olursan? Yatırımınızın getirisi çok büyük olabilir. Ne de olsa, ödenecek franchise ücretiniz yok, franchise verene geri ödenecek kar marjınız yok. Başarınız tamamen size ait.

Kişisel Başarı . Birçoğu için, kendi küçük işletmelerinin yaratılmasıyla birlikte gelen kişisel başarı hissi, belirleyici bir faktördür. İşletmenize işaret etmek ve onu dünyaya getirdiğinizi bilmek benzersiz bir duygudur ve daha büyük bir franchise’da bir mağaza satın alarak elde edilemez.

Hangi yolu seçerseniz seçin, dikkate alınması gereken faydalar ve riskler vardır. Ancak ister bir franchise ile ister bağımsız bir işletme ile olsun, büyük başarılar elde edebilirsiniz. İyi şanlar dileriz.

Şunu hiç bir zaman unutmayın, atalarımızın dediği gibi “doğru ağaç yıkılmaz” ne kadar doğru ve dürüst olursanız, o kadar başarılı olursunuz, önemli olan istediğiniz alanda ilerlemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir