Bilgi Bankası

Kara Listede Olanlara Kredi Kartı Verilir Mi?

Kara Listede Olanlara Kredi Kartı Verilir Mi? Tüketiciler ihtiyaç halinde bankalara kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunarak ihtiyaçlarını giderme eğilimindedirler. Kullanılan kredi ve kredi kartları ödeme durumları da tekrar kredi veya kredi kartı kullanmak isteyen tüketiciler için çok önemlidir. Düzensiz ödeme yapan tüketiciler tekrar başvuru yaptıklarında red cevabıyla karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır.

Fakat düzenli ödeme yapanlarda tekrar kredi başvurusunda daha iyi faiz oranlarıyla karşılaşırlar. Aynı zamanda düzenli ödeme yapan kredi kartı kullanıcıları da kart limitinde yapılacak artışla beraber düzenli ödeme yapmanın mükafatını alırlar. Bu yazımızda kara listede olanlar kredi kartı alabilir mi sorusuna detaylı olarak cevaplamaya çalışacağız.

Ödemeler konusunda birde kara listeye düşenler vardır. Daha önce kullandığı bir finansal ürünle ilgili yapmadığı ödemelerden dolayı işin hukuki boyuta taşınması sonucu kişi kara listeye düşer ve finansal ürünle ilgili ödemesi yasal yollarla alınmaya çalışılır. Kara listeye düşen bireylerle kredi notu düşük bireyler bankalara göre aynı kefede değildirler. Kredi notu düşük olanlar geç ve düzensiz ödemelerinden dolayı kredi notu düşüktür. Fakat kara listedekiler ödeme yapmadıkları için kara listede olurlar. Kara listede ki bireyler ödemelerini yapsalar dahi isimleri 5 yıl bankaların kara listesinde durur ve herhangi bir bankayla çalışması çok zordur.

Kara Liste Nedir?

Banka ve Finans kuruluşlarından kullanılan kredi ürünlerinin geri ödemelerinin gecikmeli olarak yapılması durumunda, Bankaların belirlediği süreler doğrultusunda gecikmeli müşterileri idari takip ve kanuni takip sürecinden sonra kara liste, sicili bozuk müşteri statüsüne koyarak KKB – Kredi kayıt bürosu aracılığı ile Merkez Bankası‘na bildirilmektedir.

KKB aracılığı ile Merkez Bankası’na bildirilen tüm kayıtlar diğer finans kuruluşlarının sorgulama yapması sonucunda müşteri hakkında detaylı bilgi verir. Bu yüzden kara listede olan müşteriler tüm banka ve finans kuruluşları tarafından detaylı bir şekilde görüntülenmektedir.

İlginizi Çekebilir!  Virman Nedir? Virman Nasıl Yapılır?

Kara Listede Olanlara Kredi Kartı Verilir Mi?

Bankaların kara listelerine düştüyseniz artık bankalar sizlerle normal müşterilerine sundukları avantajları sunmazlar. Sizler güvensiz müşteri konumunda olduğunuzdan sizinle çalışmak istemezler. Bankalar paralarını güven veren ve risksiz olan müşterilerine vererek garanti altına alırlar. Kara listede olsanız da sizin de kredi kartı için bir şansınız olabilir. Öncelikle reklamlarda gördüğünüz Sms ile kredi kartı başvurularından uzak durun. (Kara listede olanlar için geçerli bir durum) Sizler bankalara giderek başvuruda bulunmanız gerekir. Fakat öyle eli boş giderek değil. Eli boş dediysek de çiçek çikolatadan bahsetmiyoruz yanınızda bir kefille gitmeniz sizin lehinize olabilir. Kredi notu veya maaş bordrosu yüksek olan bir kefil sizin önünüzü açabilir ve kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

Kara Listede Olanlara Kredi Kartı Verilir Mi? FinansDunyam.Com
Kara Listede Olanlara Kredi Kartı Verilir Mi? FinansDunyam.Com

Fakat tekrardan ödeme yapmazsanız kefilinizin bu borcu ödemesi ve yasal takibe girmesi söz konusudur bu yüzden kefil göstermeyi tekrardan düşünün. Birde ipotekle beraber kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Üzerinize kayıtlı mal varlığınız varsa bunu bankaya teminat olarak gösterip kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Banka mülke bakar ve değerine göre size kredi kartı verir. Mülkün değeri oluşabilecek borcu kapatamayacak boyuttaysa size kredi kartı vermez. Ancak bu yöntemi kredi kartı alabilmek için yapılmasını tavsiye etmiyoruz.

Bu bahsettiğimiz iki yol kara listede olanlar kredi kartı alabilir mi? sorusuna en doğru cevabı vererek tüketicilere kredi kartı sahibi olabilmeleri için en uygun yollardır. Bu hususlara dikkat ederek başvuru yapmanız sizin lehinize olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu