İşyeri Tehlikeleri Önlem ve Güvenlik Standartlarını Uygulamanın 4 Yolu

Başarılı bir iş yürütmek söz konusu olduğunda, çalışanlarınızın güvenliğini sağlamak çok önemli bir görevdir. Tek bir yaralı veya hasta çalışanla bile, yüksek bir mali kayıp riski vardır. Sonuçta, herhangi bir organizasyonun işlevselliği ve üretkenliği, çalışanlarının mevcudiyetine bağlıdır.

Bu nedenle, çalışanlarının artan verimlilikle güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamak şirketin sorumluluğundadır. Çalışanların çalıştığı şirket türü ne olursa olsun, işyeri tehlikeleri her zaman mevcuttur.

İşyerinde taciz veya yangın tehlikesi biçiminde olan durumlar, gelecekteki sonuçlardan kaçınmak istiyorsanız bu tehlikeleri ne pahasına olursa olsun görmezden gelemezsiniz. Düşük üretkenliğin yanı sıra, birçok yetenekli çalışan, yetersiz güvenlik standartları nedeniyle şirketinizden ayrılabilir.

İşte işyerinde yüksek güvenlik standartlarını korumanıza yardımcı olacak bazı pratik yollar.

Tehlikeli kimyasallara maruz kalmayı azaltın

Birçok şirket, işyerinde yüzlerce kontamine alana yol açan tehlikeli kimyasalların kullanılmasını gerektirir. Bu tür koşullar, kimyasallara maruz kalma olasılığının yüksek olması nedeniyle her çalışanın hayatını önemli bir riske sokar.
En ufak bir maruziyet bile kanser gibi hastalıklara yol açarken ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Bu tür kimyasallara maruz kalma riskini azaltmak için bir şirket, her çalışana kişisel koruyucu ekipman sağlamalıdır. Ancak, iş yerinizde asbeste maruz kaldıysanız, yasal işlem başlatmak çok önemlidir.

Kimyasalları işlerken çalışanları izlemek de ölümcül kazaları önleyebilir. Ayrıca, güvenli kimyasallar bile çoğu zaman ölümcül ürünlere dönüşebileceğinden, her kimyasalın bir izi tutulmalıdır. Tehlikeli kimyasalların herhangi bir sızıntı veya radyasyona maruz kalmaması için güvenli depolama tesisleri oluşturulmalıdır.

Yaygın olarak bulunan zehirli bir maddeye örnek olarak asbest verilebilir. Bu malzeme, fren balataları, eldivenler, yalıtım ve tavanlar gibi çok sayıda üründe kullanılmaktadır. Güvenlik önlemleri alınmadığında kolaylıkla ciddi akciğer hastalıklarına ve mezotelyomaya yol açabilir.

Yangın kazalarını önleyin

Yangın kazaları, mülkünüze ciddi zararlar verirken, çalışanlarınızı da büyük tehlikeye atabilir. Araştırmaya göre, yangın kazaları nedeniyle yılda yaklaşık 200 işçi ölüyor, 5.000’den fazla kişi yaralanıyor. Bu tehlikeyi ele almanın en iyi yolu, işyerinde olası yangın nedenlerini belirlemektir.

Elektrikli ekipman, yangınların açık ara en yaygın ve tehlikeli nedenidir. Güvenlik önlemleri olmadan, elektrik yangınları katlanarak artabilir ve söndürülmesi çok zor olabilir. Bu nedenle, yanıcı maddelerden güvenli bir mesafede olduğundan emin olarak şirketinizin elektrikli ekipmanını herhangi bir arıza açısından inceleyin.

Hataları ve riskleri azaltmak için yalnızca uzmanların teknik elektrikli ekipman kullanmasına izin verilmelidir. Ayrıca, dağınık bir iş yeri, yangının bir başka yaygın nedenidir. Yanıcı maddeler genellikle dağınıklık içinde bulunur ve yangını hızla yayabilir.

Daha yüksek güvenlik standartları sağlamak için iş yerinizi sık sık temizleyin. Etkili tahliye için iş yeriniz ayrıca birkaç acil yangın çıkışı içermelidir. Kararlı eylem için yangın alarmları ve söndürücüler çalışanların yakınına yerleştirilmelidir.

Makine ve alet tehlikelerini ortadan kaldırın

Şirketler genellikle çalışanlarının çeşitli makine ve araçları kullanarak görevleri yerine getirmelerini ister. Örneğin inşaat sektöründe ve mühendislik firmalarında makine ve aletler kullanılmaktadır. İnşaat sektöründe bir yılda meydana gelen 874 ölümün 12’si makine kaynaklıdır.

Düşük bir sayı olmasına rağmen, tek bir çalışanın kaybı bile herhangi bir şirket için yıkıcı olabilir. Bu nedenle, makine ve alet tehlikelerini ortadan kaldırarak güvenlik standartlarını iyileştirmek çok önemlidir.

Makine kaynaklı yaralanma veya ölüm vakalarının çoğu, hatalı ekipman ve kusurların yanı sıra çalışanların dikkatsizliğinden kaynaklanmaktadır. Çalışanlarınızın güvenliğini sağlamak için şirketiniz makine ve aletleri sık sık kontrol etmelidir.

Arızalı ekipman olması durumunda, mümkün olan en kısa sürede değiştirilmelidir. Şirket ayrıca her çalışana kişisel koruyucu ekipman sağlamalıdır. Daha da önemlisi, başkalarını önemli ölçüde riske atabileceğinden, çalışanlardaki pervasızlık göz ardı edilmemelidir. Şirketiniz, güvenlik önlemlerine uymayan dikkatsiz çalışanlar için uyarılar koyabilir.

İşyeri güvenliği eğitimi sağlayın

Her tehlikeyi çalışanlarınızdan izole etmek imkansızdır. Daha da önemlisi, farklı işyerlerinde sağlık tehlikelerinin türü değişir. Örneğin, inşaat şirketlerinin makine tehlikeleri varken kimya endüstrisi tehlikeli kimyasallarla uğraşıyor. Sonuç olarak, dikkate alınması gereken çok fazla tehlike vardır. Bu nedenle, güvenli bir işyerinin en önemli yönlerinden biri, işyeri koşullarına göre her çalışan için güvenlik eğitimidir. Bunu yapmak, her çalışanı tehlikeli durumlarla güvenli bir şekilde başa çıkmaya hazırlar.

Her çalışana tehlikelerin nasıl tanımlanacağı açıklanmalıdır. iş yerindeki ve gerekli güvenlik önlemlerinin . Bu amaçla, uzmanları işe alabilir veya şirketteki deneyimli işçilerden eğitim vermelerini isteyebilirsiniz. Denetçiler ayrıca çalışanları izlemek ve güvende olmalarını sağlamak için tutulmalıdır.

Eğitim sağlamak için bir güvenlik komitesi oluşturmak, her çalışanı eğitime dahil etmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca önemli güvenlik konularını çalışanlarla tartışmak için sık sık güvenlik toplantıları düzenleyebilirsiniz. Elektronik posterler aracılığıyla gönderilen güvenlik mesajları, çalışanlarınıza güvenli çalışma koşullarını hatırlatmanın başka bir yoludur.

Çözüm olarak;
Ne tür bir şirkette çalışıyor olursanız olun, her işyerinde çalışanları riske atan çeşitli tehlikeler vardır. İşyeri tehlikelerini azaltmadan ve onlara doğru şekilde yaklaşmadan çalışanları kaybetmek ve şirketinizin başarısını azaltmak kolaydır.
Bu nedenle, güvenli çalışma ortamlarını sürdürmek, başarılı bir iş yürütmek ve çalışanlarınızı mutlu etmek için en önemli önceliklerinizden biri olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir