Kredi

İkinci El Taşıt Kredisi Başvurusu

İkinci El Taşıt Kredisi Başvurusu! Bankalar sıfır araç kredisi paketlerinin yanı sıra ikinci el taşıt alımlarında da finansal destek sağladıkları ikinci el taşıt kredisi paketlerini müşterilerinin kullanımına sunmaktadır. İkinci el taşıt kredisi paketlerinde uygulanan taşıt kredisi faiz oranları biraz daha yüksek tutulmakla beraber yine bu kredi paketlerinde aranılan bazı özel şartlarda bulunmaktadır.

İkinci El Taşıt Kredisi Başvurusu

İkinci el taşıt kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin satın almak istedikleri aracın ruhsatı ve noter huzurunda yapılan araç satış sözleşmesi ile banka şubesini ziyaret etmeleri gerekmektedir. Bu belgelere ek olarak kredi başvuru formu dolduracak olan kişinin aylık gelir belgesi, kimliği ve adresini gösteren ikametgah belgesi ya da cep telefonu faturası gibi herhangi bir evrak getirmeleri talep edilmektedir.

Her bankanın talep etmiş olduğu araç kredisi başvuru evrakları farklılık göstermekle beraber genelde bu evrakların getirilmesi yeterli kabul edilmektedir. Evraklar ile beraber kredi kullanmak istediğiniz banka şubesini ziyaret etmeniz durumunda bankanın müşteri hizmetleri temsilcisi sizi konu hakkında bilgilendirecek, taşıt kredisi kampanyaları hakkında gerekli açıklamaları yapacaktır.

İkinci El Taşıt Kredisi Hesaplama 

Bankaların kendi internet siteleri üzerinden kullanıma sundukları kredi hesaplama makineleri bulunmakta olup bu hesap makineleri üzerinden kredi hesaplama işlemlerinizi çok daha kolay bir şekilde yapmanız mümkündür. Özellikle de kredi başvurusunda bulunmaya kesin olarak karar veren kişiler için bu hesaplama en uygun taşıt kredisi veren bankaların belirlenmesi açısından çok daha büyük bir önem taşımaktadır.

Kredi karşılaştırma siteleri size bu konuda oldukça yardımcı olacak, farklı bankaların birçok teklifinin aynı sayfada görerek daha rahat karşılaştırma yapmanızı mümkün kılacaktır. İkinci el araba kredisi başvurusu esnasında aracın kaskosunu bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketine yaptırmanız durumunda kredi faiz oranları üzerinden en az 1 puan indirim almanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir!  Kredi Notu Kaç Olmalı?
İkinci El Taşıt Kredisi Başvurusu? FinansDünyam.Com
İkinci El Taşıt Kredisi Başvurusu? FinansDünyam.Com

Yine yüksek kredi notu ortalaması olan kişiler bankalar kredi faiz oranları için indirim yapmayı sürdürürken aynı zamanda kredi notunun yüksek olması durumunda kredi onayı çok daha kolay bir şekilde verilmektedir. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin ise kredi başvurusunda bulunmak istemeleri durumunda kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunmaları daha uygun olacaktır.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur sorusuna karşılık verilebilecek en doğru cevap kredi kullandığınız bankanın kredi takip prosedürlerine değişkenlik gösterebilir. Her bankanın kredi takip prosedürleri farklı olmakla beraber diğer ihtiyaç ve konut kredilerin de olduğu gibi 90 günlük gecikme süresi bulunmakta, Genellikle bankalar borcun ödenmesi yönünde planlama yaparak kredi kullandırdıklarından 90 günden önce krediyi yasal takibe sokmak istemezler.

Bu yüzden 90 güne kadar geciken kredilere zaten gecikme faizi uygulandığından müşteriye gecikmeler ile ilgili bilgi mesajı gönderilir. Ancak 90 gün aştığında kredi yasal takibe girerek banka avukatına aktarılır. Avukatlık masrafları ve kredi borcunuz faizi ile birlikte hesaplanır. Banka alacağın tahsili için müşteriden kredi borcunu tahsil edemezse icra yoluyla rehinli araca el koyarak alacağını tahsili yöntemine gider.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu