Bilgi Bankası

İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir?

İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir? Bankalardan kredi kullanırken hemen herkesin şikayet ederek imzaladığı bir çok sözleşme bulunmakta, Bunların birçoğu kullanılan kredilerin geri ödemelerinin yapılmaması durumunda ki olumsuz senaryoda devreye giren sözleşmelerdir.

Bankalar ve finansal kuruluşlar 90 gün alacaklarını tahsil edemediğinde idari takip ve kanuni takip başlatmaktadırlar. Bankalardan Kullanılan tüm kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının gecikmelerinde bu terimler karşınıza çıkmaktadır.

İdari Takip Nedir?

Kredi kullandıktan sonra size verilen ödeme planına bağlı kalmanız beklenir. Ödeme günlerini aksatmanız kredi sözleşmesine aykırılık oluşturduğundan sözleşmede belirtilen gecikme faiz oranı ile geciken gün sayısı kadar faiz işler. Bir sonra ki ay ödemenizi işleyen faizi ile birlikte ödemeniz gerekir. Bu durum kredi kartı ve kredili mevduat ürünlerinde de değişmemektedir.

Bankalar kullandığınız krediyi düzenli olarak aksatmadan ödemenizi bekler. Çünkü buna göre planlama yaptıkları için geri ödememe durumunda ki gecikme faizleri bu yüzden yüksek olabilir. Bugün ki alacağını tahsil edemediği için ileride alacağı ödemeyi cezası ile birlikte tahsil ederler.

Kredi kartlarında limitinizin kullanılan tutarı kadar olan kısmı için geciken gün sayısı kadar faiz işler. Kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerinizin taksitleri ile birlikte hesap kesim tarihinde ekstreniz size bildirilir. 10 Gün sonra ise son ödeme tarihinde ödeme yapmanız gerekir.

Tüm bu ürünlere ait gecikmeleriniz 90 gün aksamaya kadar gecikme faizi prosedürü ile devam eder. Yani aksama gün sayınız arttıkça ödeyeceğiniz faiz tutarı artar. 90 günlük gecikme sürenizden sonra Banka tarafından idari takip başlatılır. İdari takip ile ilgili Banka dosyanızı Avukata aktarmadan borcunuzu yapılandırırsanız İlave Avukat için vekalet v.b. ücretler ödemek zorunda kalmazsınız.

İlginizi Çekebilir!  Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

Yapılandırma şartları konusunda Bankalar arası farklılık gösterebileceğinden borçlu olunan Banka ile görüşülmesi gerekmektedir. Ancak dosyanız Banka tarafından Avukata atanmış ise; Bu süreçten sonra idari takipli müşteri olarak ilgili Avukat ile görüşmeniz gerekebilir.

Kanuni Takip Nedir?

Kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabınıza ait borçlarınızı 90 günlük süre içerisinde ödeyememeniz durumunda Banka tarafından borçlarınız takip hesaplarına aktarılır. Banka alacağını tahsil için dosyanız Banka Avukatına aktararak işlem başlatılır. Ödemenin tamamını 7 gün içerisinde tahsil etmek isteyebilirler. Ödemenin  yapılmaması durumunda haciz ve icra yolu ile tahsilat yöntemine gidilebilir. Ancak dosyanıza bakan Avukat ile görüşmeniz neticesinde Banka mevzuatına uygun ise taksitlendirme yoluna da gidilebilir.

İdari takip ve kanuni takip durumlarına düşülmemesi için dikkat etmeniz gereken konular bulunmaktadır.

Tavsiye: Kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi kredili ürünlerin kullanımında kullanılacak limiti belirlerken mevcut gelir ve gider durumlarınızı kesinlikle göz önünde bulundurmanız gerekmekte, Kredi kullanmadan önce Bankalar dışında ödediğiniz borçlarınız varsa çekeceğiniz kredinin taksiti ile birlikte toplam gideriniz ile toplam gelirinizi karşılaştırmanız gerekir. Gelirleriniz giderlerinizden düşükse ödemeleriniz de aksamalar olabilir.

Banka aksaması 90 günlük kanuni takip süresini aşmadığı sürece, aksattığınız gün sayısı kadar Bankanın belirlemiş olduğu gecikme faizi üzerinden faiz ödemek zorunda kalırsınız. Aynı şekilde kredi kartı ve kredili mevduat hesabı içinde geçerlidir.

Kredi kullanırken ödeme planına, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı açarken size tanımlanan limitlerin gelirlerinize uygun olarak belirlemenizi tavsiye ederiz.

İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir? FinansDünyam.Com
İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir? FinansDünyam.Com

Sıkça Sorulan Sorular


İdari takip ne zaman kalkar?

İdari takip, Borcunuzu taksitlendirerek veya tamamını peşin ödedikten sonra kalkar.

Kredi kartı idari takip süresi kaç gün?

Bu süre bankalara göre değişmekle birlikte genellikle 90 gündür.

İdari takip sorgulama

İdari takibinizin olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak yada en yakın şubesine giderek sorgulama yaptırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi

İdari takip sildirme

İdari takibinize konu borçlar ödendikten sonra takip kaydının durumu tasfiye olarak güncellenir. Bu güncelleme süresi borcunuzun olduğu banka ile kredi kayıt bürosu arasında olan süreçtir. Borcunuzu ödedikten sonra kaydın silinmesi, tasfiye olarak güncellenmesi için şubeniz ile görüşerek kredi kayıt bürosu (KKB) bildirim yapılmasını isteyebilirsiniz.

İdari takip ne zaman başlar?

İdari takip genellikle 90 günden fazla olan gecikmeleriniz olduğunda başlar.

Banka takibine alındınız ne demek?

Bankaya ait borçlarınız 90 günü aştığında Banka tarafından takibe alındınız şeklinde mesaj ve e-posta gönderilir. Borcunuzun bulunduğu banka şubesine giderek bilgi alabilirsiniz.

İdari takip ve sonrası

90 günden fazla geciken borcunuz takip hesaplarına aktarılır. Bu süreçten sonra dosyanıza banka Avukatı atanmadan önce toplam borcu ödeyebilir veya belirli bir peşinat ödeyerek yapılandırma yöntemine gidebilirsiniz.

İdari takipten nasıl kurtulurum?

İdari takipten kurtulabilmeniz için borçlarınızı peşin veya taksitlendirerek ödeme yapmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu