Bilgi Bankası

Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır?

Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır? Günümüzde Bankacılık işlemlerine bakıldığında şüphesiz en çok yapılan işlemlerden bir tanesi havale işlemidir. Havale işlemi özetle ”Aynı banka üzerinde ki hesaplar arası para gönderme işlemi” olarak tanımlanır.

Örneğin; X Bankasında ki hesabınızdan X Bankasında ki farklı bir kişi veya firmanın hesabına para gönderme işlemidir. Havale yaparken gönderenin dikkat etmesi gereken bilgiler alıcının hesap numarası, hesap adı, göndermek istediği havale tutarı ve isteğe bağlı olarak açıklama kısmıdır.

Banka Havalesi Nasıl Yapılır?

Havale işlemleri

 • Bankaların İnternet sitelerinden,
 • Mobil uygulamalarından,
 • Bankamatik ve ATM’lerden,
 • Şube içi gişelerden yapılabilmektedir.

Havale ile para gönderme işlemi genellikle IBAN numarası veya Hesap Numarası olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.

 1. IBAN numarası ile havale yaparken 32 haneli IBAN numarası, Alıcı adı soyadı ve Havale Tutarı bilgileri yeterlidir.
 2. Hesap Numarası ile havale işleminde ise Şube Kodu, Hesap Numarası, Alıcı adı soyadı ve Havale Tutarı bilgileri yeterlidir.

Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

İsme havale adından da anlaşılacağı gibi hesabı olmayan kişi veya kişilerin yaptığı para gönderme işlemine verilen isimdir. İsme havale işleminde tek tarafın hesabı olmadan işlem yapıldığı gibi iki tarafın hesabı olmadan da birbirleri arasında işlem yapılabilmektedir. Genellikle isme havale işlemi iki taraftan birinin hesabının bulunmaması veya her iki tarafında hesabının bulunmadığı durumlarda tercih edilen bir işlemdir.

Örneğin birine para göndermeniz gerekiyor ve o kişinin hiçbir bankada hesabı bulunmuyor. Alıcı bulunduğu yerde ki herhangi bir banka şubesinin adını X Bankasının, Y Şubesi, TC kimlik numarasını, Cep telefon numarasını ve Adını Soyadını vermesi gerekir. Gönderici kişi X bankasının kendisine yakın bir şubesinden alıcının verdiği bilgiler ile havale formunda istenen bilgileri doldurarak isme havale işlemini gerçekleştirebilir. Havale işlemi sırasında verilen bilgilerden herhangi birinin eksik veya yanlış olması durumunda alıcının parayı alması mümkün olmamaktadır.

İlginizi Çekebilir!  Araba Kredisi Veren Bankalar

Cebe Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Cebe havale işlemi, İsme havale işleminde olduğu gibi genellikle banka hesabı bulunmayan kişilere gönderilen para transferi işlemidir.

Göndericinin para gönderebilmesi için; Cebe havale işleminde öncelikle gönderen kişinin bir banka hesabı olmalı ve o hesabın İnternet bankacılığına tanımlı olması gerekmektedir. İnternet/Mobil şubesine giriş yaptıktan sonra Para transferleri > Cebe Havale menüsünden alıcının TC kimlik numarasını, Cep telefon numarasını, Havale Tutarını girerek işlemi tamamlayabilir.

Alıcının para çekebilmesi için; Gönderici bankanın herhangi bir ATM’sinden kartsız işlemler menüsüne girerek TC kimlik numarasını, Cep telefon numarasını, Cep telefonuna gelen mesajda ki güvenlik kodunu ve gönderilen tutarı girerek parayı çekebilir.

Önemli Bilgiler

 • Cebe havale işleminde masraflar bankalara göre farklılık göstermektedir.
 • Cebe Havale ile gönderilen tutarın, İlgili bankanın belirlediği süre içerisinde alıcı tarafından çekilmesi gerekmektedir. Gönderilen tutarın belirlenen süre içerisinde çekilmemesi ya da alıcının gerekli bilgileri 3 kez yanlış girmesi durumunda tutar göndericinin hesabına iade edilir.
 • Cebe Havale ile gönderilen tutar sadece ilgili banka ATM’lerinden çekilebilir.
 • Cebe Havale ile Türkiye’deki GSM Operatörlerine ait tüm cep telefonu numaralarına para gönderebilir fakat Yabancı operatörlere ait numaralara para gönderilemez.
 • Cebe Havale ile gönderilecek tutar ilgili bankanın belirlediği limite kadar para gönderilebilir.
 • Cebe Havalede zaman kısıtlaması yoktur. 7 gün 24 saat işlem yapabilirsiniz.
Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır? FinansDünyam.Com
Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır? FinansDünyam.Com

Bankamatikten (ATM) Havale Nasıl Yapılır?

Havale işlemi aynı bankalar arasında yapılan para transferleri olduğundan gönderen kişi alıcının hesabının bulunduğu bankanın herhangi bir ATM’sine giderek kartsız işlem menüsünden işlem yapabilir.

Bu menü bankaların ATM’lerine göre farklılık göstermekle birlikte benzer terimler kullanılmaktadır.

 1. Giriş tuşuna basınız,
 2. Kartsız işlemler menüsünden hesaba para yatırma, para gönderme, para transferi v.b. seçeneğini seçiniz.
 3. TC Kimlik numaranızı giriniz ve Evet, Giriş v.b. seçeneğini tuşlayınız.
 4. Paranın yatırılacağı Hesap Numarasını ve Şube kodunu giriniz Evet, Giriş v.b. seçeneğini tuşlayınız.
 5. Ekranda hesap sahibinin adı çıkacak, Eğer doğru ise Evet, Giriş v.b. tuşlayınız. Para bölmesi açılır ve bölmeye yatırmak istediğiniz miktardaki parayı yerleştirebilirsiniz.
 6. Evet, Giriş v.b. seçeneğini tuşladıktan sonra ATM paranızı sayar ve ne kadar olduğunu ekranda yazar. Onay vermeniz durumunda ödeme gerçekleşir.
 7. İşlem tamamlandıktan sonra mutlaka fiş alınız ve saklayınız.
İlginizi Çekebilir!  Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

İnternet’ten Havale Nasıl Yapılır?

Öncelikle hesabınızın bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine giderek İnternet/Mobil bankacılığını aktif hale getirmeniz gerekmektedir. İşlem sonrası İnternet bankacılığına giriş için sms ile cep telefonunuza şifreniz gelir. Daha sonra bankanın İnternet veya mobil uygulamasından Müşteri numaranız veya TC kimlik numaranızdan biri ve gelen şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Havale işlemi için Para Transferi bölümünden alıcının IBAN numarasını veya Hesap numarasını girdiğinizde karşı tarafın adı ve soyadının baş harflerini göreceksiniz. Doğru olduğunu teyit ettikten sonra işlemi onaylayarak para gönderme işlemini tamamlayabilirsiniz.

İnternet’ten para göndermenin avantajlarından bahsedecek olursak işlem ücretleri minimum olmakla birlikte İnternet bağlantısının olduğu her yerden bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar ile 7 gün 24 saat işlem yaparak zaman ve maliyet açısından oldukça tasarruf sağlamaktadır.

Havale Saatleri ve İşlem Ücretleri Nedir?

Havale saatleri aynı banka arası hesaplar üzerinde yapıldığından herhangi bir saat sınırlaması olmadan 7 gün 24 saat yapılabilmektedir. Ancak şube aracılığı ile işlem yapmak isteyen kişiler için mesai saatleri ile sınırlı olmaktadır. Bankalarda işlem ücretleri genellikle değişkenlik göstermektedir. Kimi bankalar Şube, ATM, İnternet Şubesi ve Mobil Şubeleri için farklı ücretler belirlemişlerdir. Havale ücretleri her bankada farklı olabildiğinden net bilgiyi havale yapacağınız bankanın İnternet sitesinden öğrenebilirsiniz. Yada sitemizde daha önce yayınlanan Bankaların eft ve havale saatleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Havale yapmak için oldukça fazla alternatif olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken husus havale işlemini en düşük maliyetle gerçekleştirebilmektir.

Havale seçenekleri arasında en düşük maliyetli olanları sırasıyla;

 1. Mobil uygulama,
 2. İnternet sitesi,
 3. Bankamatik – ATM
 4. Şube içi gişeler olarak sıralayabiliriz.

İşlem Ücretleri Neden Farklıdır?

Kuşkusuz işlem ücretlerini, Bankaların işlem yaparken katlanmak zorunda olduğu maliyetler belirlemektedir. Bir havale işlemi Mobil veya İnternet bankacılığı ile yapılırken Banka personeline ve sarf malzemesine ihtiyaç duyulmazken Şube içi gişelerden yapılırken personellere ihtiyaç duyulduğundan işlem ücretleri artmaktadır. Ayrıca teknolojinin getirdiği yeniliklere ayak uyduramayan kişiler işlem ücretlerini fazla ödemekle kalmayıp işlem için Banka şubelerinde sıra bekleyerek zaman kaybına uğramaktadırlar.

İlginizi Çekebilir!  Kredim Çıkmadı Nasıl Para Bulabilirim?

Ayrıca farklı bankalar arası para transferi olan Eft nedir, nasıl yapılır, eft ücretleri gibi konularda sitemiz de daha önce yayınlanan EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır? EFT Saatleri ve İşlem Ücretleri Nedir? başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu