Hasarlı CD veya DVD’lerden videolar nasıl kurtarılır

Bir çoğumuz geçmiş zamanlarda hayatımız da bir anı olması amacı ile kaydettiğimiz sakladığımız önemli bilgiler sakladığımız cd ve dvd’lerimiz e bir çok belge bilgi yada görüntü videoları saklıyoruz.

Bazı zamanlarda saklarken yanlış saklama ve zedelenme sonucu içeriklerimiz kaybolabiliyor ve açamayabiliyoruz, yazı içeriğimizde çeşitli yöntemler ile hasarlı CD ve DVD’den videolarınızı nasıl kurtacağınız konusunda bir kaç deneyim ve bilgi sunacağız, Nasıl yapacağı konusunda fikir sahibi olmak için yazı içeriğimizi okumaya devam ediniz


Teknolojideki ilerlemelere ve CD, DVD’lerin kaçınılmaz olarak azalmasına rağmen bir çok insan hala bu tür eski moda cihazlarda pahalı bellek depolamaya özen gösteriyor.


Bununla birlikte, müzik, video, kayıt veya diğer önemli dosyaları depolamak için hala CD ya da DVD Diskleri kullanan çok kişi ve işletme mevcut.


Cd’ler ve DVD’ler savunmasız, çizik bozuk ya da hasarlı olabilir, veri böylece oyuncunun her türlü erişilemez hale gelmesineokumak için bir çok riski birlikte tşaımaktadır, Peki bu tür hasarlı cihazlarda ya da sevdiğimiz videoları kurtarma konusunda nasıl işlemler izlememiz gerekir.


Videolarımızı hasarlı CD veya DVD’lerden nasıl kurtarabileceğimizi görelim .

CD veya DVD’yi kontrol edin

DVD ya da CD Diskini yazılım aracı ile onarmaya çalışmadan önce, manuel bir kontrol işlemi faydalı olacaktır. Bu sayede herhangi bir fiziksel hasar olup olmadığını hemen anlayacaksınız ve hafıza ortamının onarımı için nereden başlayacağınızı bileceksiniz;

  • CD veya DVD diskin kapladığı tozu kontrol edin ve varsa bir temizlik beziyle silin
  • CD veya DVD’yi bilgisayarınızın DVD sürücüsüne veya CD-ROM’una yeniden takın ve diskin erişilebilir olup olmadığını kontrol edin. Bilgisayar okursa, ancak dosyalar hala bozuksa, sorun donanımsal değildir. Değilse, bir sonraki adıma geçin
  • Cd ya da DVD’nizin yüzeyin de pürüzsüz ya da çizik bir şekildeyse eğer, yardım için profesyonel bir cd kurtarma yazılımına başvurmanız gerekir. Ancak dikkatli olmanız lazım, Depolama aygıtınız da çok çizik bulunuyorsa verilerinizi tam olarak kurtarmanın bir yolu olmayabilir.


Bu nedenle, yukarıda belirtilen adımlar , sorunun donanımdan çok yazılımsal olduğuna inanmanıza neden olduysa, CD’nizde birkaç çizik olduğu, ancak PC oynatıcı için okunamaz olmaya devam ettiği bir durum bulursanız , şunları göz önünde bulundurmalısınız: sürücünüzde kayıtlı okunamayan verileri kurtarmanıza izin veren yazılımı indirin .


Hasarlı CD veya DVD’lerden videoları kurtarmak için yazılım

İşte bu makalenin en önemli noktasındayız, çeşitli CD’lerin veya DVD’lerin ilk manuel kontrolünü yaptıktan sonra , kurtarma prosedürünü zorlamak için yazılımı kullanmaya devam edelim Bozuk veya hasarlı CD’lerimizden veya DVD’lerimizden Videolar veya herhangi bir dosya, deneyimleyip kullanılabilen karşılaştığımız bir kaç yazılımı sizler ile paylaşıyoruz, yazılımlar hakkında bir kaç bilgi vereceğiz ancak yinede araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

DVDİSTASTER

Dvdisaster aslında optik ortama kaydedilen kurtarılabilir verileri analiz ederek okuma hataları durumunda dosyaların onarılmasına yardımcı olan bir uygulamadır . Bunu, RAR arşivlerinde yerleşik olarak bulunan kurtarma kayıtlarına benzer hata düzeltme kodlarını kullanarak yapar .


Bu programın, sunduğu diğer bir özellikse diskin okunabilirliğini test edebilmek sektör hataları için bir cd ya da dvd oynatma seçeneği sunmasıdır.

  • Sadece programı çalıştırın, açılır menüden sürücünün seçildiğinden emin olun ve ardından Tara’ya basın.
  • Diskinizin hala çalışıp çalışmadığını anlamak için program tarafından gösterilen grafikte vurgulanan yeşil sektörleri arayın.
  • Araç kırmızı kısımları vurguladığında , grafikteki bu tepe noktalarının diskin kurtarılamayan parçaları olduğu ve bu nedenle verileri bilgisayarımıza kaydetmenin imkansız olacağı anlamına gelir .

IsoPuzzle

IsoPuzzle , hasarlı veya çizilmiş DVD-CD’lerdeki verileri kurtarabilir . Bu programın amacı, depolama disklerinden mümkün olduğunca fazla bilgi almaktır. Bu Yazılım sürümünde yalnızca boyutu 2048 byte olan veri cd ve dvd’lerinizi desteklemektir, Ses CD’leri, VCD’ler ve SVCD’ler desteklenmez.

IsoPuzzle , lazer disklerin başka bir yöntemiyle çiziklerden ve hasarlardan verilerin kurtarılmasına yardımcı olur. Program disk sektörünü okur ve her sektör bir * . ISO :

⦁ Diski okuduktan sonra program yeniden başlar ve ilk deneme başarısız olsa bile tekrar tekrar bu sektörlerden bilgi almaya çalışır.
⦁ Oluşturulan dosyaların adları DVD etiketinden çıkarılır .

IsoBuster

IsoBuster güçlü bir veri kurtarma aracıdır . Oradaki tüm farklı CD ve DVD oynatıcıları destekler, sabit sürücüleri ve olası tüm hafıza kartlarını , USB çubukları , görüntü dosyalarını ve tüm farklı dosya sistemlerini destekler .
CD / DVD / BD veya HD DVD optik ortamının hasar görmesi veya yanlış yazılmış olması durumunda, bazı oynatıcıların diğer modellerden daha fazla veri alabilmesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz.
Bu, bazı cihazların diğerlerinden daha fazla veri okuyabildiği anlamına gelir.

CD Recovery Toolbox

Cd Recovery Toolbox, farklı olan disk türlerinden, hasarlı dosyalarınızı kurtarabilmek için gliştirilmiştir. CD, DVD, HD DVD, Blu-Ray.

Yüzeysel olan çizik ya da kötü kayıtlar sebebi ile diskin bazı mekanik hasarları sebebi ile kaybolan bilgileri geri yükleme ve kurtarmak için kullanabilirsiniz. Program, dvd sürücüleriniz ile kaybolan ya da okunamayan verileri kurtarabilmekte
Hasar seviyesine bağlı olarak, bazı durumlarda iyileşme süreci biraz uzun sürebilir; dosyalar kurtarılamayabilir.
Her şeyi deneyip hala işlemlerinizi gerçekleştiremediyseniz, Bir Bilgisayar uzmanından yardım alma vakti gelmiş demektir arkadaşlar, bu konuda güvendiğiniz bir firma ya da kişiye başvurabilirsiniz.
Sizin bu konuda deneyimleriniz ve bilginiz mevcutsa, yorum kısmında bizlerle paylaşarak yazı içeriğine katkı sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir