Göğüs’den Gelen Öksürüğünüzü Nasıl Sakinleştirirsiniz?

Soğuk algınlığınız varsa, kuru veya göğüs gibi olarak tanımlanan bir öksürükten de muzdarip olabilirsiniz. Kuru bir öksürük, gıdıklama veya kalıcı bir öksürük ile karakterize edilirken, göğüsde olan bir öksürük balgam veya mukus içerir.
Şu anda hangi tür öksürük yaşadığınızı belirlemek, soğuk algınlığı ve öksürük için en iyi ilacı seçmenize yardımcı olacaktır.

Göğsünüze bir öksürük, solunum yollarınızda öksürmesi çok zor olan bol miktarda kalın mukus bulunmasının bir sonucudur. Yaygın öksürük belirtileri şunları içerir:

⦁ Öksürürken ve nefes alırken hırıltı sesi
⦁ Sürekli öksürürken çıkan yapışkan mukus
⦁ Her sabah kötüleşen öksürük
⦁ Göğsünüz tıkalı hissediyor, nefes almanızı zorlaştırıyor

Göğsünüzden gelen öksürük genellikle üç haftaya kadar süren soğuk algınlığı ile ilişkilidir. Semptomları, boğazda tahriş ve öksürük için kalıcı bir uyaran içeren kuru öksürükten farklıdır.

Göğüsden Gelen Öksürüğün Nedenleri

Göğüsden gelen bir öksürük, genellikle soğuk algınlığına neden olan virüsler nedeniyle üst solunum yollarındaki bir enfeksiyonun bir sonucudur. Ayrıca astım, akciğer kanseri ve tüberküloz gibi diğer viral enfeksiyonların ve sağlık sorunlarının bir sonucu olabilir.

Bir enfeksiyon meydana geldiğinde, solunum yolunuzun mukus zarları iltihaplanır. Ayrıca, normal bir mukosiliyer klirens yoluyla kolayca çıkarılamayan yapışkan, kalın mukus üretir. Öksürme, bu kalın mukusu dışarı atmak için kendi kendini iyileştirme süreci olarak devreye giriyor .

Göğüs Öksürüğü İçin Ev Çareleri

Bal: Bal, göğüs öksürüğü için en etkili ilaçlardan biri olarak kabul edilir. Ilık su veya ballı süt bu rahatsızlığı giderecektir. Uzmanlar , iyi bir gece uykusu çekebilmeniz için bunu yatmadan önce içmenizi tavsiye ediyor .

Zerdeçal: Zerdeçal, göğsünüzdeki mukusun temizlenmesine yardımcı olacak anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinmektedir . Tek yapmanız gereken sütün içine bir çay kaşığı zerdeçal eklemek. Bunu iki kez iç.
Ayrıca sütünüze bir tutam tuz ekleyebilirsiniz, çünkü bu üretken öksürükleri tetikler ve böylece solunum yollarındaki mukusu temizler.

Yeterince dinlenmek: Yeterince dinlenmek, vücudunuzun bağışıklık sistemini desteklemek için çok önemlidir ve bu da göğüs öksürüğü semptomlarını gidermeye yardımcı olur. Mümkün olduğunda, vücudunuzun göğüs öksürüğü semptomlarından kolayca kurtulabilmesi için fiziksel aktivitelerden kaçınmalı veya sınırlandırmalısınız.

Su ile barışın: Sık öksürmek sizi susuz bırakabileceğinden, susuz kalmamanız hayati önem taşır. Bu nedenle ılık et suları, çorbalar ve berrak meyve suları dışında bol su içmelisiniz. Su hayati önem taşır çünkü mukusu kolayca dışarı atabilmeniz için inceltir.

Mentol müstahzarları: Mentol müstahzarları, üretken öksürükler yoluyla mukusun çıkarılmasında etkilidir. Onlar göğüs ve boşaltma tıkanıklık temizlemek yardımcı olur.

Örneğin, göğsünüze mentollü bir merhem sürebilirsiniz; bu, özellikle geceleri kolayca nefes almanıza yardımcı olacaktır.
sıcak duş almak

Sıcak bir duş, göğsünüzde biriken balgamın temizlenmesine ve burnunuzdaki salgıların gevşemesine yardımcı olacaktır. Unutmayın nemli hava Solunumunuzu kolaylaştırmak ve hava yollarında herhangi mukus yapı-up kadar açık olacaktır.

Solunum yollarınızdaki mukusu parçalamak ve gevşetmek ve ağrı veya ateşi yönetmek için reçetesiz satılan öksürük ilaçları alabilirsiniz.

Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için vitamin takviyeleri alabilirsiniz , ancak bu ilaçların yalnızca öksürük semptomlarını hafifleteceğini unutmayın. Bu nedenle öksürüğünüz altta yatan bir durumdan kaynaklanıyorsa tedavi edilemez. Öksürüğünüz iki hafta içinde durmazsa veya düzelmezse veya daha da kötüleşirse, en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız.

Doktor Ne Zaman Görünmek Gerek?

Göğsünüzde oluşan bir öksürük, daha karmaşık bir sağlık durumunun bir sonucu olabilir. Kalp yetmezliği, astım ve kronik bronşit gibi altta yatan bir sorunu gösterebilir.

Bu nedenle, öksürüğünüz düzelmediyse veya daha da kötüleştiyse, özellikle zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, yaşlıysanız veya sigara içiyorsanız derhal tıbbi yardım alın.

Ayrıca, kan içeren sümük tükürürseniz, hemen bir doktorla randevu alın. Kilo kaybı, ateş, nefes almada zorluk, baş ağrısı veya göğüs ağrısı gibi başka belirtiler yaşıyorsanız da tıbbi yardım almanız şiddetle tavsiye edilir.

Uzamış bir öksürüğün olması, doktorunuzu ziyaret etmeniz için bir neden olmalıdır. Altta yatan sağlık koşullarını gösteren çok sayıda farklı öksürük türü ile, doğru tanıya varabilmeleri ve iyi bir tedavi planı oluşturabilmeleri için doktorunuza öksürüğünüzün sesini duymasını sağlamanız çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir