Ev yapımı sabun nasıl yapılır tüm adımlar

Evde sabun yapma isteğiniz mi var, bunun için sizlere evde sabun nasıl yapılır ile ilgili tüm adımları aktaracağız, satın aldığımız endüstriyel sınıf sabunlar, cilde zarar verebilir, bu konuda tereddütleriniz olabilir ve kimyasal konusunda düşünceleriniz olabilir.


Bu nedenle evde özenle seçilmiş sabunlar yapmak, en iyi çözüm gibi gözüküyor.


Sorun şu ki, evde kalıp sabun yapmak kolay bir işlem değildir, sizler için hazırladığımız adımları takip etmeniz gerekmekte, Süreçlerin kendisi değil kullanılan bazı bileşenler önemli bir rol oynuyor bunlar azami özenli bir şekilde kullanılması gereken bileşenlerdir çünkü tehlikeli olabilirler.


Bu yüzden sizlere vermek istediğimiz tavsiyeleri hiç bir şekilde aceleye getirmemeniz gerekiyor, Acele etmeyin özellikle bunu ilk kez yapıyorsanız ve unutmayın ki önlemler asla yeterli değildir. Açıkcası sizi korkutmak istemiyoruz. bir çok kişi evinde sabun yaparken bazı tedbirleri hafife alıyor ve bu doğru bir şey olmadığını hatırlatmak isteriz.

Sabun yapmak için malzemeler

Malzemeleri detaylı olarak görelim, böylece size en uygun olanı seçebilirsiniz.


Katı ve sıvı yağlar: Sizin takdirinize bağlı olarak hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklı olabilirler. Kullanmayı seçtiğiniz grese bağlı olarak, karakteristik farklılıkları olan bir sabun elde edersiniz. Aslında, görünüm ve koku değişir. Örneğin klasik zeytinyağı veya yer fıstığı veya mısır yağı kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi herhangi bir süpermarkette satın alınabilir. Daha özel bir şey istiyorsanız tatlı badem yağı veya karite yağı kullanabilirsiniz . Bunlar tabii ki sadece örnek, tercih ettiğinizi seçebilirsiniz.


Kostik soda (yani sodyum hidroksit): Kostik soda miktarı, kullanmayı seçtiğiniz yağ türüne göre değişir. Bu maddenin yüksek aşındırıcı gücü nedeniyle oldukça tehlikeli olduğunu unutmayın. Yağı sabuna dönüştürdüğü için sabunlaştırma işlemi için çok önemli bir bileşendir. İşlem sonunda kostik maddeden eser kalmaz. Saf kostik soda satın alın (%98-99). Bununla başa çıkmak için tüm yüzü koruyan bir maskeye ve uzun ve iyi dayanıklı lastik eldivenlere ihtiyacınız var.


Damıtılmış su : Bu sıvı, kostik sodada çözünenlerden biridir. Çözücü olarak çalışırlar ve kostik sodanın yağlarla reaksiyona girmesine neden olurlar. Aksi takdirde, musluk suyu da kullanabilirsiniz, ancak sorun, çoğu zaman yüksek konsantrasyonda klor ve kireç taşı içermesidir. Kullanabileceğiniz alternatif sıvılar, infüzyonlar veya meyve sularıdır.
Barın rengini ve kokusunu değiştirmek amacıyla bitirmek için ilave malzemeler ekleyebilirsiniz. Örneğin, bal veya bazı uçucu yağlar veya tarçın veya sevdiğiniz diğer baharatları ekleyebilirsiniz.

sabun yapımı


Başlamak için gerekli olan araçlar


Malzemelerin ne olduğunu açıkladım. Artık işinizi yapmak için gerekli bir takım araçlara ihtiyacınız var.


Her bir bileşenin ağırlığını ayrıntılı olarak ölçmek için bir elektronik teraziye , paslanmaz çelik bir tencereye , profesyonel bir mutfak termometresine ihtiyacınız vardır (-10 ila +110 santigrat dereceden başlayan sıcaklıkları ölçmelidir). Bir ahşap ya da paslanmaz çelik kaşık , çelik bir kap kostik soda çözeltisi ve sıvısını hazırlamak mümkün. El blenderi, kalıp kalıplar (sert plastik veya silikondan), sabun kalıplarını kapatmak için eski bezler vb.


Evde Sabun Nasıl Yapılır: Adım adım prosedür

Daha önce de belirttiğim gibi, kullanmayı seçtiğiniz her katı veya sıvı yağ için farklı miktarda kostik sodaya ihtiyacınız var. Bu nedenle her tür yağ için geçerli bir kılavuz yapmak mümkün değildir. Bugün sizlere ev yapımı zeytinyağı sabunu nasıl yapılır onu anlatacağım .


Acele etmeyin, ihtiyacınız olan tüm malzemeleri ve araçları yakınınızda hazırlayın hayvanların ve çocukların çalışma alanınıza yaklaşmayacağından emin olun. Kendinizi mümkün olduğunca izole etmeye çalışın. Örneğin kendinizi mutfağa kilitleyin veya bu aktiviteyi doğrudan garajınızda yapın.


Yüz maskenizi, önlük veya kirli giysilerinizi ve koruyucu gözlüklerinizi takın . Ardından sağlam lastik eldivenlerinizi giyin.
Elektronik tartıyı açın ve üzerine seramik veya cam bir kase koyarak kalibre edin. 128 gram kostik soda ağırlığındadır . Kabı tartıdan çıkarın ve su için çelik bir tane koyun, 300 gram olmalıdır.


İçinde su bulunan çelik leğeni alın ve bir leğenin veya lavabonun içine yerleştirin. Sodayı yavaş yavaş suya dökün. Sıçratmamaya dikkat edin çünkü size söylediğim gibi kostik soda çok aşındırıcı ve çok tehlikelidir. Bu prosedür azami dikkat gösterilerek gerçekleştirilmelidir. Her şeyi tahta kaşıkla çok yavaş karıştırın, böylece soda yavaş yavaş erir. Bu, sıvıyı yaklaşık 80 derecelik bir sıcaklığa getiren kimyasal bir reaksiyonu tetikler.


Şimdi kabı örtün ve soğumaya bırakın . Bu arada zamandan tasarruf etmek için işinize devam edersiniz. Paslanmaz çelik tencereyi alın ve terazinin üzerine yerleştirin. Aslında bir litre zeytinyağını tartmanız gerekiyor. Tencereyi ocağa alın ve yağı ısıtın, 45 derecelik bir sıcaklığa getirin.


Şimdi sodanın sıcaklığını ölçün. 45 dereceye ulaştıysa, dikkatlice yağ kabına dökün ve iki bileşiği tahta kaşıkla karıştırın. Böylece, emülsiyon haline getirmek için karıştırmanız gereken sabun hamurunu elde ettiniz. Böylece sabunun oluşması için gerekli olan kimyasal reaksiyonu yağ ile soda arasında başlatırsınız. Kalın bir krem ​​almalısın. Dilerseniz esansiyel yağlar veya doğal pigmentler eklemenin şimdi tam zamanı.


Karışımı silikon kalıplara dökün ve ısıyı uzun süre koruması için eski bezlerle kapatın. 48 saat dinlenmeye bırakın. Daha sonra kalıplardan kalıp sabunları çıkarın serin ve kuru bir yerde en az altı hafta kürlenmeye bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir