Bilgi Bankası

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır?

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır? EFT’nin açılımı ”Elektronik Fon Transferi” özetle ”iki farklı banka arasında kişi veya firmaların yaptıkları para gönderme işlemi” olarak tanımlanır. Bu işlem iki farklı banka arasında yapıldığından merkez bankası üzerinden gerçekleşmektedir. Gönderici ile Alıcı bankaları farklı olduğunda EFT işlemi yapılmaktadır.

Örneğin; X Bankasından Y Bankasına yapılan para transferleridir.

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır?

EFT ile para gönderme işlemi genellikle IBAN numarası veya Hesap Numarası olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.

 1. IBAN numarası ile EFT yaparken 32 haneli IBAN numarası, Alıcı adı soyadı ve EFT Tutarı bilgileri yeterlidir.
 2. Hesap Numarası ile EFT işleminde ise Şube Kodu, Hesap Numarası, Alıcı adı soyadı ve EFT Tutarı bilgileri yeterlidir.

EFT yapabilmek için aşağıda ki seçeneklerden herhangi biriyle işlem yapabilirsiniz.

 • Bankaların Mobil uygulamalarından,
 • Bankaların İnternet sitelerinden,
 • Bankamatik ve ATM’lerden,
 • Şube içi gişelerden yapılabilmektedir.

Bankamatikten (ATM) EFT Nasıl Yapılır?

Bankamatikten EFT özelliği bazı bankaların ATM’lerinde bulunmadığından, Bankamatikten EFT özelliği bulunan bankaların ATM’lerinden hesabınız varsa kart ile giriş yaparak hesabınız yoksa kartsız işlemlerden alıcının Şube Kodu, Hesap Numarası, Alıcı adı soyadı ve EFT tutarını eksiksiz girerek EFT işlemini yapabilirsiniz.

Bu menü bankaların ATM’lerine göre farklılık göstermekle birlikte benzer terimler kullanılmaktadır.

 1. Giriş tuşuna basınız,
 2. Kartsız işlemler menüsünden hesaba para yatırma, para gönderme, para transferi v.b. seçeneğini seçiniz.
 3. TC Kimlik numaranızı giriniz ve Evet, Giriş v.b. seçeneğini tuşlayınız.
 4. Paranın yatırılacağı Şube kodunu, Hesap numarasını, EFT yapmak istediğiniz tutarı giriniz.  Evet, Giriş v.b. seçeneğini tuşlayınız. (Tutar girerken bankanın almış olduğu işlem ücreti içinden düşeceği için karşı tarafa göndermek istediğiniz tutarın üzerine işlem ücretini ilave edip para yatırma bölmesine koymanız gerekir)
 5. Para bölmesi açılır ve bölmeye yatırmak istediğiniz miktardaki parayı yerleştirebilirsiniz.
 6. Evet, Giriş v.b. seçeneğini tuşladıktan sonra ATM paranızı sayar ve ne kadar olduğunu ekranda yazar. Onay vermeniz durumunda ödeme gerçekleşir.
 7. İşlem tamamlandıktan sonra mutlaka fiş alarak saklamanızda fayda var.
İlginizi Çekebilir!  Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi

İnternet’ten EFT Nasıl Yapılır?

Öncelikle hesabınızın bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine giderek İnternet/Mobil bankacılığı aktif hale getirmeniz gerekmektedir. İşlem sonrası İnternet bankacılığına giriş için sms ile cep telefonunuza şifreniz gelir. Daha sonra bankanın İnternet veya mobil uygulamasından Müşteri numaranız veya TC kimlik numaranızdan biri ve gelen şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. EFT işlemi için Para Transferi bölümünden alıcının IBAN numarasını, Adını soyadını ve EFT tutarını girerek veya Alıcının Şube kodu, Hesap numarası, Adını soyadını ve EFT tutarını girerek para gönderme işlemini yapabilirsiniz.

İnternet’ten para göndermenin avantajlarından bahsedecek olursak işlem ücretleri minimum olmakla birlikte İnternet bağlantısının olduğu her yerden bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar ile 7 gün 24 saat işlem yaparak zaman ve maliyet açısından oldukça tasarruf sağlamaktadır.

EFT Saatleri ve İşlem Ücretleri Nedir?

EFT saatleri bankalar arası farklılık göstermekle birlikte genellikle 09:00 – 17:30 arasında gerçekleştirilebilmektedir. Kimi bankalar Şube, ATM, İnternet Şubesi ve Mobil Şubeleri için farklı ücretler belirlemişlerdir.
”EFT ücretleri ve EFT saatleri her bankada farklı olabildiğinden net bilgiyi EFT yapacağınız bankanın İnternet sitesinden öğrenebilirsiniz.”

EFT yapmak için oldukça fazla alternatif olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken husus EFT işlemini en düşük maliyetle gerçekleştirebilmektir.
EFT seçenekleri arasında en düşük maliyetli olanları sırasıyla;

 1. Mobil uygulama,
 2. İnternet sitesi,
 3. Bankamatik – ATM
 4. Şube içi gişeler olarak sıralayabiliriz.

Yada sitemizde daha önce yayınlanan Bankaların eft ve havale saatleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İşlem Ücretleri Neden Farklıdır?

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır? FinansDünyam.Com
EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır? FinansDünyam.Com

Kuşkusuz işlem ücretlerini, Bankaların işlem yaparken katlanmak zorunda olduğu maliyetler belirlemektedir. Bir EFT işlemi Mobil veya İnternet bankacılığı ile yapılırken Banka personeline ve sarf malzemesine ihtiyaç duyulmazken Şube içi gişelerden yapılırken personellere ihtiyaç duyulduğundan işlem ücretleri artmaktadır. Ayrıca teknolojinin getirdiği yeniliklere ayak uyduramayan kişiler işlem ücretlerini fazla ödemekle kalmayıp işlem için Banka şubelerinde sıra bekleyerek zaman kaybına uğramaktadırlar.

İlginizi Çekebilir!  TESKOMB Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ayrıca aynı bankanın farklı müşterileri arasındaki para transferi olan Havale nedir, nasıl yapılır, Havale ücretleri gibi konularda sitemiz de daha önce yayınlanan Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır? Havale Saatleri ve İşlem Ücretleri Nedir? başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu