Dekübit önleyici yataklar hakkında bilmeniz gereken her şey

Yeni bir yatak almaya karar verirseniz Dekübit yatakları Değerlendirebilirsiniz , seçiminizi en iyi yatakta yapmak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta olduğunu bileceksiniz. Durumunuza en uygun yatak yarası önleyici şiltelerin çözümlerini seçerek, sertifikalara ve malzemelerin bileşimine çok dikkat etmeniz gerekecektir.

Bunları bilmiyorsanız, anti-dekübit yatakların özelliklerinin neler olduğunu ve bu tip yatakların diğerlerinden ne gibi farklılıkları olduğunu öğrenebilirsiniz.

Hareket kabiliyeti az olan veya hiç hareket etmeyen kişiler için tıbbi yardım olarak kabul edilen yataklardır .
Bu tür yataklara, kişinin oldukça uzun süre yatakta kaldığı durumlarda oluşabilecek yaralanmaları ve yaraları önleme özelliğinden dolayı antidekübit adı verilir .

Yaralanmalara , kişinin sürekli olarak yatakla temas halinde kalarak ve hareket edemeyerek cilt üzerinde yoğun baskı yapan sınırlı hareket kabiliyeti neden olur .

Sonuç olarak anti-dekübit yataklar nemi tutmaz ve oluşumunu engeller, önceden etki eder ve kişiyi korur. Dekübit önleyici şilte seçimi genellikle bu cihazın yapıldığı malzemelere de bağlıdır.

Dekübit önleyici yatak satın alma detayları

Beklendiği gibi, türlere ve rafine teknolojilere göre ayrılmış birçok anti-dekübit yatak türü vardır.

Bir örnek, ayrı şişirilebilir hazneler teknolojisiyle yapılan anti-dekübit yataklardır, hazneler tek olduğundan, şişirebilir ve vücudun özel ihtiyaçlarına göre bunları ayarlayabilirsiniz.

Maliyeti bu yatak tipi için ortalamadan daha yüksek olan ve yatağın üzerine yatarak vücudun geliştirdiği basıncı düzenleyebilen anti-dekübit su veya jel yatakları da bulmak mümkün. Silikon elyaftan üretilen yataklar, içi boş olduğu için zamanla deforme olmayan su geçirmez polyester elyaf kullanılarak yapılmıştır.

Bu durumda uygun yatak seçimi, çeşitli faktörleri göz önünde bulunduran bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır; en önemlileri , kişi yataktayken belirli bir duruşun korunmasıdır, sürtünmenin azaltılması daha fazla önem kazanan yönlerden biridir ve cilt ile şilte arasındaki temas basıncının da dikkate alınması gerekir. doğru terleme ve nemin azaltılması, bazı anti-dekübit şiltelerini özellikle kayda değer kılar.

Hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için kullanımı kolay ve bakımı kolay bir şilte satın almalarının tavsiye edildiği iyi bilinmektedir.

Ayrıca, bugün piyasada bulabileceğimiz farklı teknolojiler, bu cihazı satın almak için yatırım yapmayı düşündüğünüz bütçe türünde sentezini bulan geniş bir seçenek yelpazesi sunabilmektedir.

Ama bir anti-dekübit yatak ne kadara mal olur? suyu olanlar, sahip oldukları mekanizmalar nedeniyle kesinlikle yüksek bir maliyete sahiptir, bir örnek, tansiyonu düşürmenizi sağlayan ısıtma sistemidir .

Düşük maliyetli olmaları ve pompa kullanımı ile genişletilebilmeleri nedeniyle geçerli bir alternatif olan havalı yatakların aksine.

Başka bir model lateks şiltelerdir, ikincisi hipoalerjenik, akar önleyici, küf önleyici ve boğulma önleyici özellikleri, ihtiyacı olanlara maksimum güvenliği garanti edebilir.

Dekübit önleyici yatak çeşitleri

Anti-dekübit şiltelerin farklı modellerini inceleyerek önceki satırlarda çeşitlerinden bahsetmiştik.
Bu sıhhi cihazın seçimi, gördüğümüz gibi, yatağı kullanacak kişinin genel durumu, ağırlığı ve vücudun şekli gibi birçok faktörü dikkate almalıdır.

En yaygın olarak kullanılan anti-dekübit şilteler şunlardır:

⦁ hafızalı köpük
⦁ silikon içi boş elyafta
⦁ Su
⦁ alternatif basınçlı hava ile
⦁ köpük içinde havalandırılmış

Bu tür şilte , basınç yaralanmaları riski düşük olan tüm kişilerin ihtiyaçlarına uyum sağlar , bu tür bir destek, dönüşümlü şişirme için bir kompresör kullanır, bu kompresör her zaman elektrik şebekesine bağlı kalmalıdır.

Bunu yaparak, kompresör, yatağın çift ve tek bileşenlerini dönüşümlü olarak şişirip söndürerek, günde birkaç kez tekrarlanması gereken 10 dakikalık bir terapi döngüsü ile sonuçlanır.

Bu yatak tipi , kişinin ihtiyacına göre uyarlayabilmesi için basıncı ve dolayısıyla sıhhi cihazın kıvamını ayarlamanıza izin veren bir uzaktan kumandaya sahiptir.

Su veya jel yataklar

Su veya jel formüllü bir yatak, bası yarası gelişme riski çok düşük olan kişilerin ihtiyaçlarına uyum sağlamak için ilk durumda su ile doldurulması gereken pvc destektir.

Bu yatakların ana avantajı, vücut ağırlığının şiltenin tüm yüzeyine mükemmel bir şekilde dağılımını garanti edebilmek ve temas basıncını önemli ölçüde azaltabilmesidir.

Mevcut sıvıya göre (tam olarak su veya jel), yatak daha dalgalı veya daha sert olabilir, her iki durumda da fiziksel ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Bu cihazda ayrıca romatizmayı frenlemek ve tansiyonu düşürmek için yatağın sıcaklığını kontrol etmenizi sağlayan bir ısıtma sistemi bulunmaktadır.

Su yatağının bakımı kolaydır ancak mide bulantısı ve migren gibi semptomlara neden olabilir.

Hafızalı köpük yatak

Bu, farklı yoğunluklardan oluşan ve özel nefes alabilen ve hipoalerjenik kumaş astardan yapılmış kaplamalara sahip çok katmanlı bir yataktır. Memory Foam tabakası şekillendirilmiştir ve uzun yatak istirahati anlarında cildin tam olarak terlemesini ve optimum konforu sağlamayı başarır. Nilüferlerden yapılan katmanlar vücuda ergonomik destek sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Silikon elyaflı dekübit yataklar

Silikon elyaf, mütevazı bir kalınlığa sahip bir şilte oluşturur ve bu nedenle, uzun uzuvlu bir şekle sahip olan ve yara riskinin minimum olduğu kişiler için önerilir.

Bu yatak, aşınmaya dirençli, kesinlikle elastik içi boş elyaflardan, silikonla işlenmiş elyaflardan yapılmıştır.
Üst şiltenin silikon içi boş elyaftan yapılmış kısmı , çeşitli avantajlardan yararlanmanıza izin verir, her şeyden önce vücudun ağırlığını eşit olarak dağıtmanıza izin verir, yaralanmalara yol açan tüm dinamikleri, basıncı, sürtünmeyi ve esnemeyi sınırlandırır; ayrıca cildi nem artışından korumak için mükemmel havalandırmayı garanti eder.

Ayrıca, bu yatağın , dalgalanmayı artıran ve değiştirilmesi kolay olduğu için kontrolün işlevini en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanıyan çıkarılabilir uçlara sahip biraz daha kalın bir versiyonu da vardır.

Düşünce ve yorumlarınızı, bizlere iletiniz, deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir