Cilt lekelerinden nasıl kurtulur faydalı ipuçları

Cilt lekelerinden rahatsızlık duyabiliriz, bu durumdan kurtulmanın bir kaç yolu bulunmaktadır. Bazı tedaviler sadece dermatolog kliniğinde yapılır, bazıları ise evde doğru kozmetik ürünlerle yapılabilir, hatta doğal olan tedaviler ile bile denenebilir. Tüm olası çözümleri görmeden önce cilt lekelerinin ne olduğunu tanıyalım.


Cilt lekeleri nelerdir?


Cilt lekeleri , aslında aşırı melanin nedeniyle oluşan bir renk değişikliğidir. Bize çok sevilen bronzluğu veren aynı pigment bu nedenle hiperkeratozun nedeni olabilir. Bu, melanositlerin cildin ana katmanlarına aktarılan ve onları değiştiren normalden daha fazla miktarda melanin ürettiği ve böylece kalıcı ve çıkarılması zor lekelere neden olduğu zaman ortaya çıkar.


Güneş lekelerinin nedenleri arasında genetik yatkınlığı buluyoruz ve bu nedenle cilt yaşlanması ile kendini gösteriyoruz. UV ışınlarına yanlış maruz kalma , cildi ışığa duyarlı hale getiren ilaçların kullanımı, doğum kontrol hapı kullanımı, menopoz ve hamilelikten kaynaklanan hormonal değişiklikler gibi dışarıdan gelen değişiklikler de vardır .


Dermatolojik tedavi ile cilt lekelerini yok edin


Dermatolojik tıbbi düzeyde, cilt lekelerini ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler vardır.


Bunlardan bir kaçı;


Kimyasal peeling: Bunlar, cildin hemen hemen yüzeysel katmanlarının yenilenmesine yol açan hızlı cildin pul pul dökülmesine neden olan kimyasallardır. Derinlik, ürünün cinsine, seans sayısına ve uygulama zamanına göre değişmektedir. Kimyasal peeling için en çok kullanılan ürünler arasında glikolik asit, alfa hidroksi asitler, salisilik asit, fenol ve trikloroasetik bulunur.


Dermabrazyon: Cildin yüzeysel tabakasını ortadan kaldırarak daha düzenli hale getirmeye yardımcı olur. Cilt lekelerini, yara izlerini ve yüzeysel kırışıklıkları gidermek için kullanılır.


Kriyoterapi: Sıcaklıktaki ani bir düşüş, hücreleri çok fazla melaninle dondurur ve ölmelerine neden olur. Hücre yenilenmesini teşvik eder.


Lazer: Farklı lazer türleri vardır ve cilt lekelerini tamamen gidermenizi sağlar. Lazerin dalga boyu, parçalanan ve daha sonra lenfatik sistem yoluyla elimine edilen melanin tarafından emilir.


Peeling veya aydınlatıcı ürünlerle evde cilt lekelerini ortadan kaldırın


Yukarıda görülen dermatolojik tedaviler daha hızlı sonuç veren ancak daha fazla yan etki verebilen tedavilerdir. Üstelik her seansın maliyeti evde cilt lekelerini yok etmek için peeling ve renk açıcı ürünler satın almaktan çok daha fazladır.
İnternetten, eczanelerden ya da parfümeriden satın alabileceğiniz peeling ya da aydınlatıcı ürünlerin koyu lekeyi gidermesi biraz daha uzun zaman alır ve özellikle eskiyse tamamen ortadan kaldıramayabilirler. Ama yine de mükemmel çözümler.


Lekeye karşı kremler yardım sağlamaktadır lekeler azaltır. Melanin hiper üretimini baskılayan ve lekeleri daha az görünür hale getiren hidrokinon gibi vaka için yararlı olan birkaç aktif bileşen vardır. Sonra, her şeyden önce önleyici düzeyde yararlı olan askorbik asit var, ancak her durumda mevcut olanları hafifletmeye de izin veriyor.


Leke önleyici kremler, aydınlatıcı veya eksfoliye edici tipte olabilir . Hafif bir aşındırıcı etkiye sahiptirler ve bu, cildin en yüzeysel katmanlarını birer birer çıkarmanıza olanak tanır.


Bu ürünlerin işe yaraması için her gün (veya her halükarda almaya karar verdiğiniz ürünün ambalajında ​​belirtildiği gibi) uygulamanız gerekir ve gerçek sonuçlar birkaç ay içinde alınır.


Doğal ilaçlarla cilt lekelerini yok edin


Doğal ilaçlar en hafif etkiye sahip olanlardır, ancak lekeleri biraz hafifletmek için doğru yöntem ve bilgi ile yok edebilmenizi olanak sağlamaktadır.


Size yardımcı olacak ve en iyi neredeyse lekeyi ortadan kaldırmak için fayda sağlayabilmektedir. Bu ürünler arasında, aloe vera örneğini ya da kuşburnu yağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz, Birçoğunda bazen sirke ile karıştırılmış limon suyu da kullanılmaktadır.


Hidrojen peroksit , özellikle yaşlanmanın neden olduğu cilt lekelerini hafifletmek için (sadece düşük konsantrasyonlarda ve küçük miktarlarda) da kullanılabilir. Uyumadan önce sadece hiperkeratozdan etkilenen noktaya, örneğin pamuklu çubuk kullanılarak uygulanmalıdır. Kızarıklık ve tahrişe neden oluyorsa, tedaviyi hemen durdurmak en iyisidir, cildinizin bunu kabul etmediği anlamını taşımaktadır.


Cilt problemlerinde ve yaşadığınız sorunlarda bir uzmana danışmanız her zaman için kesin çözümdür, uzmanlar bu işi bilen ve kalifiye kişilerdir.


evde uyguladığınız diğer yöntemler ve bilgileri yorumda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir