Çatal bıçak takımı masaya nasıl koyulur ince detaylar

Çatal bıçakların masaya dizayn edilmesi hayatımızda masa görgü kuralları arasında yer alan özel stil ve davranışlar arasında yer almaktadır.


Çatal bıçak takımının nasıl yerleştirileceğini ve kendimizi bu konuda nasıl bilgilendirebiliriz hakkında yazı hazırladık. belirtilen kurallara göre sofrayı nasıl kuracağımız konusunda bizlere yrdımcı olacak.
Durumlar farklı olabilir, arkadaşlarla yenilecek bir yemek bir aile öğlen yemeği ya da romantik bir akşam yemeği, önemli bir olayı kutlamak istediğiniz durum, her ne olursa olsun gördü kurallarına göre hazırlanmış bir masa o anın ruh halini yansıtacaktır.


Çatal bıçak takımını masanın üzerine doğru şekilde yerleştirin


Başlamak için, çatal bıçakların tabağın soluna , mezelerden birini en dış tarafa yerleştirmesi gerektiğini unutmamalısınız .
Balık için çatal bıçak takımı , meze için bunu takip ediyor. Çatalın dişleri yukarı doğru yerleştirilmelidir.
Bıçak tabağın sağ tarafına yerleştirilmelidir , bıçak içeriye yani tabağın akendisine bakmalıdır.


Bu düzenlemenizin ardından balık bıçağı yerleşecek ve sadece sofrada çorba yada yemek servis ederken kullanacağınız kaşık kapsayıcı olacaktır.


Öğle veya akşam yemeği meze içeriyorsa bu düzenleme değişir, bu durumda bıçak kaşığın sağına konumlanır. Öte yandan çatala gelince, bu yalnızca bir durumda, yani istiridye beklendiğinde sağa yerleştirilebilir.

Çatal bıçak takımının masadaki düzeni kesin ve iyi tanımlanmış bir şemaya göre yapılmalıdır:

 • Birkaç çeşit yemekli akşam yemeklerinde çatal bıçak takımı menüye göre yani dışarıdan içeriye doğru düzenlenmelidir
 • Sağ elle alınan çatal bıçak takımı mutlaka sağa gitmelidir, aynısı sol elle alınan çatal bıçak takımı için de sola konur.
 • Somon bifteği servis edilecekse balık çatalı olmazsa olmazdır ve bu tabağın soluna konulmalıdır.
 • Bıçak ve kaşık kapağın sağına gider.
 • Çorbalarınızın tadını çıkarmak için faydalı olan kaşık tabağın dışına yerleştirilmelidir.
 • Diğerlerine göre ortasına yerleştirilmesi gereken çatal bıçak takımı balık bıçağıdır.
 • Bunun yerine ana yemek bıçağı içe bakacak ve tabağın yanına yerleştirilecektir.
 • Tatlılar için çatal bıçak takımı kapağın üst kısmına yerleştirilmelidir, bu nedenle çatal bıçak takımı yerleştirildiğinde, tutacak ele bakacak şekilde olmalıdır, böylece çatal dişler sağa doğru yönlendirilir, kaşık ise dişler sağa doğru yönlendirilir. .
 • Bu kurallara göre ve masadaki görgü kurallarına uyarak, ekmek için bir tabak bulabilirsiniz, bunu sola, çatal bıçak sırasının yanına yerleştirmeniz gerekecek, ekmek bıçağı bu tabağın sağ kenarına yerleştirilecektir. .

Solak insanlar için masa nasıl kurulur


Solaklar için sofradaki çatal bıçak takımı, buraya kadar gösterilenin tersi sırayla yerleştirilmelidir .
Bu durumda sadece balık bıçağının tamamen kullanılamaz olacağını unutmayın: Herhangi bir şekilde çevirseniz kullanılamaz.


Çatal bıçak takımını bulaşıklarla eşleştirin


Masadaki çatal bıçak takımı, servis etmek istediğiniz yemeklerle nasıl eşleşiyor?
Her şeyden önce, her sofra düzeninin temeli olan bıçak, çatal ve kaşık , görgü kurallarında bile eksik olamaz, özel yemeklerde ve belli bir önemi olan durumlarda çatal bıçak takımlarının sayısı artar.


Bunları özel çatal bıçak takımı olarak tanımlayabiliriz ve bunlar bazı özel yemeklerle ilgili özel ihtiyaçlara uyum sağlar,

 • Balık çatal bıçak takımı : hassas filetoları kesmek için kullanışlıdır
 • Biftek bıçağı : et kesmek için kullanılır
 • İstiridyelere özel çatal : Bilindiği gibi istiridyeler, bu deniz ürünlerini ve diğer deniz ürünlerini açmak için kullanılan çok

özel bir çatal bıçak takımı gerektirir.

Özel durumlarda, kaliteli çatal bıçak takımları , genellikle kusursuz bir stil ile karakterize edilen bir tasarımı, değişmeden tutulması gereken bir işlevsellik ile uyumlu hale getirmeleri ile karakterize edilir.
Malzemelerin kalitesi , bu çatal da yapılmaktadır, çatalın uzun bir ömrü, örneğin paslanma etkisinden korur ve bu çok önemlidir.


Çok sayıda kurs gerektiren akşam yemekleri için, masanın üzerine konulan çatal bıçak takımı, misafire masada ve dolayısıyla akşam veya öğle yemeğinde vermek istediğiniz kuralı ve özeni gösterecektir.


Servisin önceden ayarlanmış bir düzenlemesinde, masada çatal bıçak takımı, önemli akşam yemekler, bayram günleri için yemekler, kahvaltı masanızda dahi, hayatımızın parçası olan akrabalarımız, ailelerimiz ya da sevdiğiniz arkadaşlarınız ile birlikte yemek yiyebileceğimiz zarif bir ortam yaratabilmektedir.


Kahvaltıda bıçağı tabağın alt kenarına göre sağ tarafa yerleştirmeniz gerekecek. Çay veya kahve kaşığı eksik olmamalı , fincan tabağının yanına konulacaktır. Sap kısmı fincan sapına paralel gidecek ve bu kompozisyondan uyumlu bir bütün ortaya çıkacaktır.


Eğer tatlı varsa, misafirlerin hızlı bir şekilde alabilmesi için sağ tarafa yerleştirilecek bir tatlı çatalı kullanacaksınız. ve böylece hiç bir şekilde zorluk çekmeyecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir