Boşanma Sürecinde Hatırlanması Gereken Önemli Şeyler

Boşanmaya karar verdiyseniz veya şu anda zaten bunu yaşıyorsanız aile üyelerinizden, arkadaşlarınızdan ve özellikle de herhangi biriyle tartışmanız gerekmeyen belirli ayrıntılar olduğunu anlamalısınız.

Unutmayın, ilk kişiye söylediğiniz andan itibaren, boşanmanız söz konusu olduğunda, dünya bir anda (hem hukuki hem de kişisel açıdan) bir mayın tarlasına dönüşüyor.

Bu zor zamanı atlatmanıza yardımcı olmak için, boşanma sürecinde ne söyleyeceğinizi (ve ne söylemeyeceğinizi) burada bulabilirsiniz.

Mahkeme dışında söylediklerinizin mahkemede olanları büyük ölçüde etkileyebileceğini unutmayın, bu nedenle sözlerinize dikkat etmelisiniz.

Kime Anlatacağınıza Karar Verin

Boşanma davası açtığınızı (ya da yapmayı planladığınızı) ailenizin geri kalanından önce ya da çocuklarınızın bunu komşularınızdan öğrenmeyeceklerinden önce eşinizin bilgilendirilmesi çok önemlidir. Doğrudan etkilenecek kişilerden başlayarak kime söyleyeceğinizi planlayın.

Olumlu şeylere odaklanın

Gerçek şu ki, bu gerçekten olumlu bir durum değil. Ancak, konu hakkında ne söyleyeceğiniz konusunda tarafsız veya olumlu bir ton alabilirseniz, kamuya açık alanlarda kazara rant veya rastgele gözyaşlarına boğulma olasılığını büyük olasılıkla önlemiş olursunuz. Bu zaten olmayacak değil, çünkü muhtemelen bir noktada olacak ama olumlu bir düşünceye sahip olmak, aslında durumu daha fazla kontrol altında hissetmenize yardımcı olacaktır.

Biraz tepkiye hazır olun

Sorun şu ki, bazı insanlar boşanma hikayelerini duymaktan gerçekten hoşlanıyor çünkü sonunda diğer insanlara anlatacakları söylentisini besliyor. Bunlar kaçınılmazdır, bu yüzden onu tamamen görmezden gelmeye hazır olmalısınız.

Sosyal medyadan uzak durun

Çevrimiçi yayınladığınız her şey zaten herkese açık olarak kabul edilir ve bunlar mahkemede aleyhinize kullanılabilir. Bu yüzden süreç devam ederken gizlilik ayarlarınızı maksimumda tutmanız veya daha da iyisi herhangi bir sosyal medya platformunuzu bir süre kullanmaktan uzak durmanız çok önemlidir.

Boşanmanız gereken şeyler için Boşanma Avukatınıza ve (varsa) terapistinize danışın . Bu süre zarfında baskı altında, kızgın, üzgün ve genel olarak duygusal hissetmek normaldir ancak ekstra dikkatli olmanız gerekir.

Sözlerinize dikkat edin

Daha önce de belirtildiği gibi, bir e-posta veya hatta sosyal medyadaki özel bir mesaj gibi yazılı olarak koyduğunuz her şeyin kamuya açık hale gelebileceğini unutmayın. Maalesef bazı boşanma davalarında bazen böyle şeyler olabiliyor.

Çocukları bundan uzak tutun

Aileniz ve arkadaşlarınızla boşanma hakkında konuşurken kimin dinleyeceğine dikkat edin (çocuklar da çok sinsi olabilir). Ayrıca, “velayet konusunda onlara ne olabilir” gibi çocuklarınızı doğrudan etkileyen şeylerden bahsederken çok dikkatli olun. Bunlar onları baskı altına alabilir ve çok fazla endişeye neden olabilir. Piskolojilerinde önemli bir etki olabiliyor.

Eşinizle mümkün olduğu kadar çocuklar etraftayken boşanma davasıyla ilgili ayrıntılara girmemesi, birbirinizle ilgili olumsuz bir şey söylememesi konusunda anlaşın. Eş-ebeveynlik, çocuklarınızın boşanmadan sonra bile kendilerini güvende hissetmelerini sağlamanın anahtarıdır.

Boşanmadan önce gerçekten aranızdaki problemleri konuşmayı denemelisiniz, gerçek bir iletişim problemleri aşmanıza yardımcı olabilir, bazı durumlarda iki taraf bir birini dinlemediği için baskın olmaya çalışıp problemi büyütebiliyorlar, bu gibi durumların en güzel çözümü boşanmak ve anlaşmaktır. çekişmek size ailenize ve varsa çocuklarınıza doğrudan zarar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir