Bilgi Bankası

Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Başkasının Kredi Notunu Öğrenme? Kişilerin borçlarına olan sadakatini sorgulamak için kullanılan en önemli ve güvenilir verilerden biride kredi notu ortalamasıdır. Çünkü kredi notu kişinin bankalardan kullanmış olduğu krediler ve kredi kartı gibi ürünlerin ödemelerinin performansını gösteren bir ortalama hesabıdır. Düşük kredi notu olan kişilerin ödemelerinde bir aksama yaşandığı anlaşılırken yüksek kredi notu ortalaması ise her zaman düzenli ödemeyi işaret etmektedir.

Kredi Notu Öğrenme 

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilere sunulan 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki kredi notu sorgulaması için aynı zamanda sistemin kurucusu olan Findeks internet sitesi üzerinden sorgulama yapmaktır. Bunun için Findeks üyeliği oluşturulması zorunludur.

Findekse üye olmak tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilen bir işlem olmakla beraber üyeliğin tamamlanabilmesi için mutlaka kişinin bankalarda kayıtlı olan bir cep telefonu numarasına sahip olması gerekmektedir. Çünkü kişisel güvenlik açısından bu numaraya bir doğrulama kodu gönderilmekte ve SMS yöntemi ile yollanan bu kodun her işlem sonrasında girilmesi gerekmektedir. Ücretsiz kredi notu öğrenme siteye ilk üye olunduğunda bir defaya mahsus veriliyordu ancak şuan ilk rapor alımı da Kdv dahil 5,41 TL ücrete tabi tutulmaktadır.

SMS Kredi Notu Sorgulama 

Üyelik gerektirmemesi ve kredi notu sorgulama yöntemleri arasında en kolayı olması nedeni ile genelde pek çok kişi kredi notunu öğrenmek için SMS göndermeyi tercih etmektedir. Bu yöntemin kullanılabilmesi için kişinin Turkcell ya da Vodafone hatlarına sahip bir cep telefonu üzerinden mesaj göndermesi gerekmektedir.

Başkasının Kredi Notunu Öğrenme? FinansDünyam.Com
Başkasının Kredi Notunu Öğrenme? FinansDünyam.Com

Her iki telefon operatörü de aynı kısa mesaj numarası olan 1122 numarasını kullanmakta olup oluşturulan kısa mesaj metni de aynıdır. Kredi notu sorgulama SMS ile yapılacaksa kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişinin kimlik numarası ve doğum yılını yazdıktan sonra oluşturduğu mesajı kredi notu sorgulama SMS numarası olan 1122 numarasına göndermesi yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir!  Virman Nedir? Virman Nasıl Yapılır?

Başkasının Kredi Notunu Öğrenme 

Bir başkasının kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin ise kredi notu sorgulaması için Findeks internet sitesini kullanmaları zorunludur. Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu sorgulama ekranında yer alan “başkasının kredi notunu öğrenme” alanının seçilmesi durumunda açılan yeni pencerede sorgulama yapılacak olan kişinin kimlik numarasının girilmesi yeterli olacaktır. Aynı ekran üzerinden kişinin çalıştığı banka ve cep telefonu bilgileri de girilmelidir. İşlemin tamamlanabilmesi için kredi notu sorgulanmak istenen kişinin cep telefonuna gelen doğrulama kodunun girilmesi gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu