Bilgi Bankası

Banka Kredi Notum Yok!

Banka Kredi Notum Yok! Bilindiği üzere bankalardan kredi verirken en önemli kıstası hiç şüphesiz kredi notudur. Bu sayede sizin kredi ödemelerinizde performansınız, kredi ve kredi kartı kullanım alışkanlıklarınızı ödeme düzeninizi ve bir nevi ödemelerdeki güvenirliliğinizi öğrenmiş olur.

Kişilerin kredi notu oluşurken bankalar ile olan ilişkileriniz kayıt altına alınır. Kullandığınız kredi, kredi kartı ödemeleriniz, kaç krediniz var, kaç tane kredi kartınız var, gecikmeye düşen ödemesi aksayan tüm kredi ve kredi kartı bilgileriniz kredi notunuz ile entegredir ve sürekli güncellenmesine sebep olur.

Örneğin kredi kartı limitinizin tamamını kullanmanız,  aylık kredi kartı hesap özeti tamamının ödenmemesi veya asgari tutarın ödenmesi gibi tüm durumlar kredi notunuza olumsuz yansır. Hatta kredi borçlarınızı düzenli ödeseniz dahi borç stokunuzun fazla olması yani 3-5 tane kredi kartınızın olması, 2-3 tane kredinizin olması gibi durumlarda kredi notuna olumsuz yansır.

Kredi Notu Hiç Olmayanlar Ne Yapmalı?

Yapılan araştırmalarda ülkemizde %12 lik bir kesimin hiç kredi notu oluşmadığı belirtilmektedir. Bu kişiler bankaya kredi için başvurduklarında özellikle konut kredisi gibi durumlarda oluşan bir kredi notu bulunmadığından kredi kullanamamaktadırlar.

Kredi notunun oluşmamasının sebebi daha önce hiçbir bankacılık işlemi yapılmaması, kredi ve kredi kartının olmaması bunun sebebidir. Sonuçta kredi notunuz kredi ödeme alışkanlığınız ve bankacılık işlemleriniz gözetilerek belirlendiği için doğal olarak hiçbir bankacılık işlemi olmayanların Kredi Notu Olmaz.

Kredi Notum Yok Nasıl Oluşturup Yükseltirim?

Banka Kredi Notum Yok! FinansDunyam.Com
Kredi Notum Yok! FinansDunyam.Com

Kredi notu olmayanlar en çok gençlerde ve ev hanımlarında bulunmaktadır. Öncelikle yapılması gereken bir bankadan vadesiz hesap açmak ve birkaç tane otomatik ödeme talimatı vermek örneğin cep telefonu, elektrik ve su gibi faturaların banka aracığı ile ödenmesini sağlamak. Bu kredi notuna çok az etki eder ama hiç yoktan başlangıç olur.

İlginizi Çekebilir!  Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu

Yine belgelendirilebilir geliriniz var ise küçük limitli dahi olsa bir kredi kartı almanız en önemli kredi notu belirleyicisidir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus kredi kartı limitinizin tamamını kullanmayın kredi kartınızın borcunu sakın aksatmayın ve oluşan borcun her seferinde tamamını ödeyin ve sakın eksik yatırmayın, asgari ödeme tutarı, yarısı ödeme gibi hatalara düşmeyin bu durum daha oluşmayan kredi notunuza eksi etken olarak yazılır.

Bu işlemleri yapmanız halinde kredi notunuzun 2-3 ay gibi bir sürede oluştuğunu ve pozitif olduğunu göreceksiniz. son olarak ekleyelim findeks ve kredi notu aynı şeydir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu